لوله های کاروگیت یکی از مدرن ترین نمونه ها لوله هستند. روش حمل و نقل لوله کاروگیت ، با گذر زمان پیشرفت های چشم گیری داشته است. این لوله ها در مکان های مختلفی استفاده می شوند. کاربرد لوله های کاروگیت فراوان است. برای انتقال آب، فاضلاب و شیرابه های صنعتی از لوله های کاروگیت استفاده می شود. این لوله ها، دارای مزیت های فراوانی هستند. مزیت لوله های کاروگیت، سبب جایگزینی این لوله های جدید با لوله های قدیمی تر شده است. لوله هایی پلی اتیلنی کاروگیت، مانند لوله های بتنی و فلزی، سبب انتقال جریان سیالات می شوند. اما انتقال مواد در لوله های فلزی با لوله های کاروگیت بسیار متفاوت است. لوله های پلی اتیلنی کاروگیت از پلیمر ساخته شدند. این لوله ها از جنبه های مختلفی با لوله های بتنی و فلزی متفاوت هستند. به غیر از کیفیت انتقال مواد، لوله های کاروگیت از نظر شیوه حمل و نصب با لوله های دیگر تفاوت های اساسی دارند.

 

چگونگی روش حمل و نصب لوله کاروگیت

بررسی چگونگی روش حمل و نصب لوله های کاروگیت، اهمیت بسیار زیادی دارد. لوله ها، دارای ظاهر بسیار ساده ایی هستند. اما روش حمل و نصب لوله کاروگیت، به سادگی ظاهر این لوله ها نیست. برای ساخت لوله های کاروگیت محاسبه های مختلفی انجام می شود. حمل لوله های کاروگیت، مانند ساخت آن، نیازمند دانش و تجربه می باشد. تولیدکنندگان لوله های کاروگیت، موارد مختلفی را برای حمل این لوله ها در نظر می گیرند. فقط دانستن نکته هایی درباره روش حمل و نقل لوله کاروگیت کافی نیست. حمل و نصب لوله های پلی اتیلنی کاروگیت علاوه بر دانش نیازمند تجربه نیز می باشد.

 

حمل لوله کاروگیت

در بررسی روش حمل و نصب لوله کاروگیت، ابتدا روش های حمل لوله کاروگیت توضیح می دهیم. لوله های کاروگیت، در کارگاه ها و کارخانه های بزرگ تولید می شوند. اصلی ترین ماده اولیه این کارگاه ها، پلی اتیلن می باشد. پلی اتیلن به همراه مواد دیگر، در این کارخانه ها ترکیب می شود. بعد از آماده شدن مواد اولیه، پلی اتیلن به صورت لوله های کاروگیت قالب گیری خواهد شد. لوله های کاروگیت در اندازه و ابعاد مختلفی تولید می شوند. لوله های کاروگیت تولید شده در کارگاه، برای مصارف مختلف به فروش می رسند. بر اساس قراردادی که خریدار و فروشنده لوله کاروگیت، با یکدیگر منعقد می کنند؛ وظیفه حمل لوله ها بر عهده یکی‌ از طرفین است. روش های حمل لوله کاروگیت و همچنین هزینه آن متغیر می باشد. لوله های کاروگیت، دارای اندازه بزرگی هستند. حمل کردن وسیله های بزرگ، کار آسانی نیست. برای حمل لوله ها با اندازه بزرگ تر، باید دقت بیشتری کرد.  حمل لوله های کاروگیت  دارای مرحله های مختلفی است. حمل این لوله ها باید زیر نظر متخصص ها انجام شود. اگر حمل به درستی انجام شود؛ لوله ها آسیب نخواهند دید. یکی از مهم ترین نکته ها در روش حمل و نصب لوله کاروگیت، رعایت ترتیب مرحله های انجام کار است. حمل لوله های پلی اتیلنی کاروگیت، دارای مرحله های مشخصی است. این مرحله ها باید به درستی پیش برود. لوله های پلی اتیلن در کارخانه تولید شده و سپس بسته بندی می شوند.

مرحله های حمل لوله های کاروگیت

 بسته بندی لوله های پلی اتیلنی کاروگیت را می توان نخستین مرحله بارگیری دانست. بسته بندی لوله ها کاروگیت، به سبب مراقبت از آن ها انجام می شود. در هنگام حمل و نقل، احتمال آسیب دیدن لوله های  بسته بندی کم تر است. بسته بندی لوله ها، به شیوه های مختلفی انجام می شود. بعد از مرحله بسته بندی لوله، نوبت بارگیری لوله های کاروگیت است. بارگیری، یکی از مهم ترین مرحله حمل لوله های کاروگیت می باشد. بارگیری لوله باید با دقت انجام شود. تکنسینی که لوله های پلی اتیلنی کاروگیت را بارگیری می کند؛ باید مهارت فراوان داشته باشد. مرحله بارگیری لوله های کاروگیت، به کمک ابزار جرثقیل انجام می شود. جرثقیل، لوله های کاروگیت را از سطح زمین بلند می کند. جرثقیل برای بلند کردن لوله های کاروگیت، باید از تسمه پهن استفاده کند. نباید به جای تسمه پهن از زنجیر و یا قلاب استفاده کرد. در صورت استفاده از زنجیر یا قلاب، برای بارگیری لوله های کاروگیت ممکن است مشکل های مختلفی پیش بیاید. بعد از بلند شدن لوله ها از سطح زمین، لوله های کاروگیت باید به کامیون ها منتقل شوند. جا به جایی لوله ها باید با دقت و به آرامی انجام شود. برای بلند کردن لوله های با طول کم تر از 6 متر، نیاز به توزیع کننده نیرو نیست. اما لوله های با طول و اندازه بزرگ تر، برای بارگیری به تیر های توزیع کننده نیرو نیاز دارند.

حمل لوله های کاروگیت بعد از بارگیری

در مورد بخشی از روش حمل و نصب لوله کاروگیت توضیح دادیم. دومین مرحله حمل لوله، بارگیری است. برای بارگیری لوله ها در ابعاد بزرگ تر از 6 متر، از تیر های توزیع کننده نیرو استفاده می شود. تیر های توزیع کننده نیرو، به انتقال صحیح لوله های پلی اتیلنی کاروگیت کمک می کنند. در صورت استفاده نکردن از تیر های توزیع نیرو در هنگام انتقال، لوله ها آسیب خواهند دید. بعد از مرحله بارگیری، لوله ها در کامیون قرار داده می شوند. قرار دادن لوله های کاروگیت در کامیون ها، باید به درستی انجام شود. لوله های کاروگیت را به گونه مخصوصی، در کامیون قرار می دهند. بعد از چیدن لوله ها در کامیون، باید نحوه قرار گیری آن ها چک شود. لوله های کاروگیت، توسط کامیون ها به محل تحویل می رسند. در این قسمت حمل لوله های کاروگیت به پایان نمی رسد. آخرین مرحله حمل لوله های پلی اتیلن کاروگیت، تخلیه آن ها است. تخلیه لوله ها، مانند بارگیری آن ها دارای اهمیت ویژه ایی است. برای تخلیه، ابتدا باید سطح صافی وجود داشته باشد. لوله های باید در سطح صاف و بزرگی تخلیه شوند. اندازه این سطح، باید از اندازه لوله ها بزرگ تر باشد. تخلیه لوله ها نیز، باید به کمک جرثقیل انجام می شود. بعد از مرحله تخلیه، حمل لوله ها به پایان می رسد. ممکن است این مراحل، به نظر ساده بیایند؛ اما انجام درست و به ترتیب این مرحله ها، سبب حمل صحیح لوله های کاروگیت می شود.

 

نکته های حمل لوله های کاروگیت

در روش حمل و نقل لوله کاروگیت، نکته های ایمنی وجود دارد. در نظر گرفتن این نکته های ایمنی بسیار مهم است. حمل لوله های کاروگیت، به علت بزرگ بودن ابعاد لوله ها، با خطرات و آسیب های مالی و جانی همراه است. حمل لوله های بتنی و فلزی سخت تر است. خطر حمل لوله های فلزی و بتنی، بیشتر از خطرات حمل لوله های کاروگیت است. اما برای کاهش احتمال آسیب های جانی و مالی احتمالی، در هنگام حمل لوله ها، نکاتی وجود دارد. توجه به این نکات ایمنی، احتمال هر نوع آسیب و خطری را به طرز قابل توجه ایی کاهش می دهد. یکی از مهم ترین نکته های که باید به آن توجه داشت؛ استفاده از افراد متخصص است. افراد متخصص، با توجه به مهارت و تجربه خود حمل لوله ها را به درستی انجام می دهند. اما افراد بی تجربه در زمان حمل لوله ممکن است خطا هایی بکنند. بعضی از خطا ها در هنگام حمل لوله، جبران ناپذیر هستند. اشتباه افراد بی تجربه در هنگام حمل لوله ممکن است؛ سبب آسیب های جانی شود. هنگام  بارگیری و تخلیه لوله ها، احتمال آسیب دیدن افراد  بیشتر است. یکی دیگر از نکته حمل لوله های کاروگیت، استفاده از کامیون های کاملا صاف است. باید حتما سطح کامیون ها تمیز باشد. وجود اجسام نوک تیز، مانند پیچ در کامیون ها می تواند به لوله های کاروگیت آسیب وارد کند.

نصب لوله های کاروگیت

در روش حمل و نقل لوله کاروگیت، بخش نصب کردن دارای اهمیت ویژه ایی است. نصب لوله های پلی اتیلنی کاروگیت، باید زیر نظر متخصص ها انجام شود. نصب کردن این لوله ها بزرگ، کار ساده ایی نیست. لوله ها باید به صورت تراز به یکدیگر متصل شوند.  قبل از نصب کردن لوله های کاروگیت، باید مکان دقیق نصب این لوله ها مشخص باشد. مهندسان محاسبات لازم را برای نصب این لوله ها انجام می دهند. در نصب لوله ها، باید به نوع خاک توجه کرد. حفاری کانال که لوله در آن نصب می شود؛ باید به درستی انجام بگیرد. بعد از حفر کردن کانال، لوله ها پلی اتیلن کاروگیت در این کانال ها قرار می گیرند. اتصالات مختلفی، برای وصل  کردن لوله های پلی اتیلنی کاروگیت وجود دارد. بعد از اتصال لوله ها به یکدیگر، باید خاک فشرده سازی شود. فشرده سازی صحیح خاکی که، روی لوله ها را می پوشاند بسیار اهمیت دارد. اگر هر کدام از مرحله های نصب لوله کاروگیت به درستی پیش نرود؛ مشکل های مختلفی به وجود می آید. اشتباه در نصب لوله ها، سبب خسارت های مالی فراوان و گسترده ایی خواهد شد. نصب صحیح لوله های پلی اتیلنی دو جداره، باعث افزایش طول عمر مفید این لوله ها می شود. یکی از مرحله های نصب لوله ها، اتصال آن ها به یکدیگر است. اتصال لوله ها به روش های متنوعی قابل انجام است. اتصال مکانیکی لوله های کاروگیت یکی از روش های متصل کردن لوله است.

به این مقاله امتیاز دهید.