[t4b-ticker]

مخازن پلی اتیلن به مخازنی اطلاق می‌شود که از مواد پلی اتیلن ساخته شده‌اند. پلی اتیلن (PE) نوعی پلیمر ترموپلاستیک حاصل از اتیلن گازی است که به دلیل تطبیق‌پذیری، ماندگاری بالا و مقاومت عالی در برابر سایش و مواد شیمیایی به طور گسترده در تولید محصولات پلیمری مختلف استفاده می‌شود. پلی اتیلن با چگالی بالا پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن با چگالی کم، پلی اتیلن سبک نام دارد. پلی اتیلن به صورت گرانول‌های سفید رنگ تولید می‌شود. به منظور محافظت از سیالات در مقابل نور خورشید، از مستربچ رنگی (معمولا سفید، مشکی یا زرد) به مقدار 1 الی 3 درصد در تولید محصولات پلی اتیلنی استفاده می‌شود.

یکی از رایج‌ترین کاربردهای پلی اتیلن، تولید مخازن اعم از مخازن پلی اتیلن ویژه ذخیره‌سازی سیالات (آب، اسید و . . .) و یا مخازن تصفیه فاضلاب می‌باشد. مخازن ساخته شده از پلی اتیلن به طور گسترده در صنایع مختلف از جمله کشاورزی، فرآوری شیمیایی، فرآوری مواد غذایی و تصفیه فاضلاب استفاده می‌شود.

مقایسه بین مخزن پلاستیکی روتومولد و مخزن پلی اتیلن دوجداره

اصطلاحات “مخزن پلاستیکی” و “مخزن پلی اتیلن” اغلب به صورت متناوب استفاده می‌شوند، اما تفاوت ظریف بین این دو وجود دارد.

مخزن پلاستیکی یک اصطلاح گسترده است که شامل طیف گسترده‌ای از مخازن تولید شده از انواع مختلف مواد پلاستیکی از جمله پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پی وی سی، ABS و نایلون است. این مخازن بسته به پلاستیک خاص مورد استفاده از نظر خواص و کاربردها متفاوت هستند. از طرف دیگر مخزن پلی اتیلن به طور خاص به مخازن ساخته شده از رزین پلی اتیلن اشاره دارد.

تفاوت اصلی بین مخازن پلاستیکی روتومولد و مخازن ذخیره‌سازی پلی اتیلن دوجداره در روش ساخت و عایق آن‌ها نهفته است.

مخازن پلاستیکی روتومولد از طریق یک فرایند قالب‌گیری چرخشی تولید می‌شوند که در آن یک قالب گرم شده به طور همزمان با رزین پلی اتیلن اسپری می‌شود. این تکنیک مخازن بادوام و سبک‌وزن با سطح صاف و بدون درز را تولید می‌کند.

از طرف دیگر مخازن ذخیره پلی اتیلن دو جداره شامل دو لایه HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) جداگانه هستند که توسط یک شکاف هوا از هم جدا شده‌اند. این فضای هوا به عنوان یک عایق عمل می‌کند، انتقال گرما را به حداقل می‌رساند و عملکرد حرارتی مخزن را افزایش می‌دهد. مخازن دوجداره معمولا برای کاربردهایی استفاده می‌شوند که ثبات دما و مقاومت در برابر دمای شدید بسیار مهم است.

تفاوت‌های کلیدی بین مخازن پلاستیکی روتومولد و مخازن ذخیره‌سازی پلی اتیلن دوجداره در جدول زیر خلاصه شده است.

نوع مخزن مخازن پلاستیکی روتومولد مخازن پلی اتیلن دوجداره
ساختار تک لایه دو لایه
عایق بودن بدون عایق وجود عایق هوا
عملکرد حرارتی نوسان دما با محیط ثبات دما
کاربرد مناسب برای آب ذخیره‌سازی آب و مواد شیمیایی
مقاومت مقاومت کم در برابر ضربه و فشار در برابر ضربه بسیار مقاوم
دوام عمر نسبتا کم در حدود50 سال
وزن نسبتا سبک نسبتا سنگین

انتخاب بین مخازن پلاستیکی روتومولد و پلی اتیلن دوجداره به نیازها و شرایط کار بستگی دارد. برای ذخیره‌سازی عمومی و کاربردهایی که نوسانات دما نگرانی عمده‌ای نیست، مخازن پلاستیکی روتومولد اغلب به دلیل هزینه و سهولت نگهداری آن‌ها انتخاب بهتری هستند. با این حال، برای کاربردهای مربوط به مواد حساس به دما و کاربردهایی که مهم است که مخزن بتواند تحمل فشار زیاد و مقاومت بالا در برابر تغییرات شدید آب و هوایی از خود نشان دهد بهتر است از مخازن پلی اتیلن دوجداره استفاده شود.

مخازن پلاستیکی روتومولد

مخازن پلی اتیلن دوجداره

انواع مخازن پلی اتیلن و کاربرد هر یک

1. مخازن پلی اتیلن عمودی و مزایای آن

این مخازن به صورت عمودی نصب می‌شوند و برای ذخیره‌سازی طیف گسترده‌ای از مواد و سیالات استفاده می‌شوند. مخازن پلی‌اتیلن عمودی معمولا برای ذخیره‌سازی آب آشامیدنی، آب کشاورزی، مواد شیمیایی و سوخت استفاده می‌شوند. مخازن پلی اتیلن عمودی برای ذخیره مایعات به صورت عمودی طراحی شده‌اند و معمولا به شکل استوانه ای هستند. آن‌ها مزایای متعددی را ارائه می‌دهند، از جمله:

 • فشرده‌سازی: مخازن عمودی فضای زمین کمتری را اشغال می‌کنند که این امر آن‌ها را برای موقعیت‌های با دسترسی محدود به زمین مناسب می‌کند.
 • قابلیت استفاده: مخازن عمودی می‌توانند انواع مختلف مایع از جمله آب، مواد شیمیایی و محصولات غذایی را در خود جای دهند.
 • سهولت دسترسی: جهت‌گیری عمودی عملیات پر کردن و تخلیه را تسهیل می‌کند.
 • کاهش تبخیر: ارتفاع مخازن عمودی قرار گرفتن در معرض سطح را محدود می‌کند و تبخیر را به حداقل می‌رساند.

2. مخازن پلی اتیلن افقی و مزایای آن

این مخازن به صورت افقی نصب می‌شوند و معمولا برای ذخیره‌سازی مواد غذایی، مواد شیمیایی و سوخت استفاده می‌شوند. مخازن پلی اتیلن افقی نسبت به مخازن پلی اتیلن عمودی فضای کمتری اشغال می‌کنند. مخازن پلی اتیلن افقی برای ذخیره مقادیر بیشتری مایع استفاده می‌شوند. آن‌ها اغلب در کاربردهای صنعتی مانند ذخیره فاضلاب یا نفت خام استفاده می‌شوند. مخازن پلی اتیلن افقی همچنین در کاربردهای کشاورزی مانند ذخیره دانه یا سیلاژ استفاده می‌شوند.

از مزایای مخازن پلی اتیلن افقی:

 • آن‌ها بسیار قوی هستند و می توانند فشار زیادی را تحمل کنند.
 • تمیز کردن آن‌ها آسان است.
 • برای نگهداری مایعات خورنده یا قابل اشتعال مناسب هستند.
 • مخازن افقی به دلیل امکان افزایش بیشتر در طول می‌توانند حجم مایع بیشتری را در خود جای دهند.
 • مخازن افقی را می‌توان زیر زمین دفن کرد و نیاز به فضای زمین را به حداقل رساند.

3. مخازن پلی اتیلن مخروطی

این مخازن دارای شکل مخروطی هستند و معمولا برای ذخیره‌سازی مواد غذایی، مواد شیمیایی و سوخت استفاده می شوند. مخازن پلی اتیلن مخروطی به دلیل شکل خاص خود، فضای کمتری اشغال می‌کنند و تخلیه آن‌ها آسان‌تر است.

4. مخازن پلی اتیلن مکعبی و مزایای آن

این مخازن دارای شکل مکعبی هستند و معمولا برای ذخیره‌سازی مواد غذایی، مواد شیمیایی و سوخت استفاده می شوند. مخازن پلی اتیلن مکعبی به دلیل شکل خاص خود، فضای بهینه‌ای را  اشغال می‌کنند. مخازن پلی اتیلن مکعبی معمولا برای ذخیره مقادیر کمتری مایع استفاده می‌شوند. آن‌ها اغلب در کاربردهای مسکونی و تجاری مانند ذخیره آب برای نوشیدن، آبیاری یا آتش‌سوزی استفاده می‌شوند. مخازن پلی اتیلن مکعبی همچنین در کاربردهای صنعتی مانند ذخیره مواد شیمیایی یا حلال‌ها استفاده می‌شوند.

در اینجا برخی از مزایای مخازن پلی اتیلن مکعبی آورده شده است:

 • قابل انباشت روی هم هستند که می‌تواند باعث صرفه‌جویی در فضا شود.
 • جابجایی و نصب آن‌ها آسان است.
 • نسبتا ارزان هستند.

برخی از معایب مخازن پلی اتیلن مکعبی عبارتند از:

 • آن‌ها به اندازه مخازن پلی اتیلن افقی قوی نیستند.
 • تمیز کردن آن‌ها می‌تواند دشوارتر باشد.
 • ممکن است برای ذخیره مایعات خورنده یا قابل اشتعال مناسب نباشند.

قیمت مخازن پلی اتیلن

قیمت مخازن پلی ‌اتیلن به عوامل مختلفی ارتباط دارد. در نظر گرفتن این عوامل می‌تواند به انتخاب صحیح و مطمئن‌تری در خرید مخزن کمک کند. برخی از عواملی که در تعیین قیمت مخزن پلی‌اتیلن تاثیر دارند، عبارتند از:

 1. حجم و نوع مخزن
 2. جنس مصالح
 3. ضخامت دیواره
 4. طراحی و ساختار
 5. استانداردها و گواهی‌نامه‌ها
 6. ویژگی‌های اضافی

نحوه خرید مخزن پلی اتیلن از نشاگستر پردیس

شرکت نشاگستر پردیس با استفاده از بهترین مواد اولیه و به‌روزترین دستگاه‌ها و همچنین مجرب‌ترین افراد توانسته است تا باکیفیت‌ترین محصولات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهد. شرکت نشاگستر پردیس انواع مخزن دوجداره پلی اتیلن را در حجم‌های مختلف تولید می‌کند که با توجه به نیاز مصرف‌کننده می‌توانند دفنی یا غیر دفنی باشند. در جدول زیر می‌توانید حجم و ابعاد مخازن پلی اتیلن افقی دفنی و غیردفنی تولید شده را مشاهده کنید.

حجم مخزن (مترمکعب) قطر مخزن (متر) طول مخزن (متر)
1 1 1.3
2 1.2 1.8
3 1.2 2.65
4 1.2 3.6
5 1.4 3.3
6 1.4 3.9
7 1.4 4.6
7 1.6 3.5
8 1.6 4
10 1.6 5
12 1.6 6
13 1.8 5.15
14 1.8 5.5
15 1.8 5.9
18 2 5.75
20 2 6.4
25 2 8
25 2.5 5.1
30 2.5 6.2
40 2.5 8.2
45 2.5 9.2
50 2.5 10
60 2.5 12.3

علاوه بر این سایزهای استاندارد، نشاگستر پردیس توانایی تولید مخازن عمودی و مخازن افقی سفارشی دفنی و غیردفنی تا حجم 100 مترمکعب و قطر 3.5 متر را دارد.

شرکت نشاگستر پردیس با توجه به موقعیت جغرافیایی خود که تقریبا در مرکز کشور قرار دارد و نزدیکی به پایتخت می‌تواند سفارشات مخزن پلی اتیلن را به سرعت به مقصد برساند. قیمت نهایی برای هر کدام از حجم‌های درخواستی با توجه به وزن نهایی مخزن و قیمت مواد اولیه در زمان سفارش مشخص خواهد شد. شما می‌توانید با تماس با همکاران ما در واحد فروش از جزییات قیمت مخزن‌ها مطلع شوید.

مخازن شرکت نشاگستر پردیس با طراحی مناسب و کیفیت بالا توانسته‌اند نیازهای مشتریان را برآورده کنند. نکته مثبتی که در مخزن‌های نشاگستر وجود دارد استفاده از پرینترهای سه بعدی برای طراحی عدسی‌های جوش داده شده به خود بدنه مخزن است که این موضوع باعث افزایش مقاومت تحمل شده توسط دو سر ابتدایی و انتهایی مخزن است.