[t4b-ticker]

سپتیک فاضلاب

سپتیک پلی اتیلن فاضلاب چیست؟

سپتیک تانک که به آن گند انبار نیز گفته می‌شود، در اصل یک مخزن جهت جمع‌آوری فاضلاب است که جزئی از پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی محسوب میشود از جنس بتن، فایبرگلاس یا پلی اتیلن می‌باشد و در مکان‌هایی که دسترسی به شبکه فاضلاب وجود ندارد، مهم‌ترین رکن برای کاهش بار آلایندگی فاضلاب‌ها به حساب می‌آید. بنابراین می‌توان گفت مخزن سپتیک، یکی از مهم‌ترین اجزای تصفیه فاضلاب به شمار می‌آید. ساختار این مخازن به گونه‌ای است که امکان جداسازی مواد جامد موجود در فاضلاب را فراهم می‌آورد. سپتیک تانک‌ها را می‌توان بسته به حجم پساب و همچنین محل قرارگیری آن‌ها در ابعاد مختلف طراحی و تولید نمود. سپتیک تانک‌ها به سه صورت دفنی و زمینی و هوایی نصب می‌شوند؛ هرچند از آن‌جا که لوله ورودی فاضلاب به مخزن سپتیک در زیرزمین واقع شده است، نصب دفنی مخازن سپتیک معمول‌تر است.

عملکرد سپتیک پلی اتیلن

سپتیک تانک اولا به کمک فرایندهای ته‌نشینی، شناورسازی و واکنش‌های بیولوژیکی روی فاضلاب، سبب تصفیه میکروبی فاضلاب می‌شود؛ دوم این که از کور شدن سوراخ‌های چاه‌های جذبی که پذیرنده فاضلاب هستند، جلوگیری به عمل می‌آورد. سپتیک تانک‌های پلی اتیلن از مواد پلی اتیلن ساخته شده‌اند و خاصیت مقاومت در برابر شکستن و فروپاشی را دارند. آن‌ها معمولا در زیر زمین یا در محل‌هایی که نمی‌توان اتصال به سیستم فاضلاب عمومی انجام داد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. فاضلاب‌های جاری از منبع فاضلاب به سپتیک تانک وارد می‌شوند، جایی که فرایند تجزیه و تحلیل بیولوژیکی برای تصفیه این فاضلاب انجام می‌شود. سپس آب تصفیه شده از طریق جریان زیرزمینی یا از طریق سیستم‌های دیگر به زمین رها می‌شود یا مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد.

 

معرفی اجزای اصلی سپتیک تانک یا گند انبار

سیستم ورودی فاضلاب

این قسمت شامل یک لوله پلی اتیلن تک‌جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه‌راهی نصب می‌شود.

بخش اول مخزن

بیشترین حجم سپتیک تانک (۶۶ درصد از حجم کلی) را به خود اختصاص می‌دهد. اغلب مواد جامد معلق، در کف این ناحیه رسوب می‌کنند.

دیواره جدا کننده

بافل میانی یا دیواره جدا کننده، از ورود لجن و چربی و روغن‌های شناور به مخزن زلال‌سازی (قسمت دوم مخزن) جلوگیری می‌کند.

مخزن زلال‌سازی

این مخزن شامل ۳۳ درصد از حجم کل سپتیک تانک است. در این بخش، مواد آلی محلول در پساب ورودی از قسمت اول مخزن طی فرایند بی‌هوازی تجزیه می‌شود. بخش عمده این رسوبات شامل لاشه میکروارگانیسم‌‌ها است.

لوله خروج بیو گازها

از طریق این لوله، گازهای تولید شده ناشی از فرایندهای تصفیه بی‌هوازی فاضلاب – اغلب متان – از سپتیک فاضلاب خارج می‌شود. نام دیگر این لوله ونت هوا است. قطر لوله ونت هوا به طور استاندارد ۶۳ میلی‌متر می‌باشد.

سیستم خروجی فاضلاب

شامل سه‌راهی و لوله خروجی از مخزن سپتیک است. قطر لوله خروجی نباید از قطر لوله ورودی کمتر باشد.

مزایای استفاده از سپتیک پلی اتیلن

در این مخازن، از رزین‌های پلی اتیلن به عنوان یک جایگزین عالی به‌جای سیمان و بتن استفاده می‌شود. سپتیک تانک فاضلاب پلی اتیلنی در مقایسه با سپتیک بتنی، غالبا مقاومت و دوام بالاتری در برابر خوردگی دارد و در عین حال از نظر وزنی بسیار سبک‌تر و از نظر قیمتی ارزان‌تر از مدل بتنی است. بهترین گزینه برای فرایند تصفیه فاضلاب در مجتمع‌های مسکونی و تجاری، هتل‌ها و مجتمع‌‌های موقت و بین راهی، استفاده از سپتیک تانک پلی اتیلن می‌باشد.

مخازن سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی دارای منهول‌های آماده با درب و اندازه مناسب در بدنه سپتیک هستند که باعث می‌شود برخلاف مخازن بتنی، نیازی به ایجاد سوراخ‌های بزرگ در بدنه مخزن نباشد؛ این امر علاوه بر نصب سریع‌تر و نیاز به پوشش کمتر، هزینه‌های جانبی فرایند نصب را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

وزن کم و سبکی یکی دیگر از مزایای سپتیک تانک پلی اتیلنی است. این مزیت حرکت و نصب سپتیک تانک‌ها را از یک نقطه به نقطه دیگر آسان‌تر می‌کند. به طور کلی هزینه مخازن سپتیک تانک پلی اتیلنی در مقایسه با مخازن دیگر اعم از فلزی و بتنی بسیار مقرون به صرفه است. از سوی دیگر، نگهداری و اقدامات مرتبط با تعمیر احتمالی سپتیک تانک پلی اتیلنی ساده و راحت است.

نصب یا تعمیر اتصالات در سپتیک تانک‌های پلی‌اتیلن آسان‌تر از سایر تانک‌ها است. نصب اتصالات مخزن فلزی یا بتنی با استفاده از سیمان یا بتن انجام می‌شود، در حالی که برای نصب اتصالات مخزن پلیمری به ویژه سپتیک تانک های پلی اتیلنی نیازی به این مواد نیست. بنابراین می‌توان از فرایند نصب آسان به عنوان یکی دیگر از مزایای سپتیک تانک های ساخته شده از پلی اتیلن یاد کرد.

امکان نصب سپتیک تانک پلی اتیلن در هر مکانی بدون در نظر گرفتن تغییرات دما وجود دارد. مخازن پلی اتیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر سرما و گرما دارند. شما همچنین می‌توانید مخزن سپتیک پلی اتیلن خود را در مناطق کوهستانی، تپه‌ای، سرد و گرمسیری نصب کنید.

روش نگهداری و افزایش کارایی سپتیک تانک

یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که می‌بایست پس از خرید سپتیک تانک پلی‌اتیلن به آن اهمیت داد، نحوه استفاده و چگونگی بالا بردن کارایی آن است.

  • باید برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان استفاده کرد. در صورتی که این موضوع رعایت نشود موجب انفجار مخزن می‌گردد.
  • پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب تحت هیچ شرایطی قابل استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی سطح زمین نیست. می توان با استفاده از شبکه زهکشی در زیرزمین از پساب خروجی جهت آبیاری ریشه‌های درختان استفاده کرد؛ کاری که اکثر کشورهای اروپایی پس از نصب سپتیک فاضلاب انجام می‌دهند.
  • به منظور بالا بردن کارایی مخازن سپتیک می‌بایست از ریختن آنچه که موجب از بین رفتن باکتری‌های بی‌هوازی می شود، مانند مواد شوینده آنتی باکتریال، آب باران غنی از اکسیژن و… به داخل سپتیک جلوگیری کرد.

تصمیم‌گیری راجع به زمان مناسب برای خارج کردن مواد جامد از مخزن، و نیز درک شرایطی که کارایی سیستم در حالت بهینه قرار می‌گیرد، به عوامل زیر وابسته است:

  1. تعداد افرادی که در آن محل اقامت دارند و فاضلاب تولید می‌کنند.
  2. مقدار فاضلابی که با توجه به تعداد افراد خانوار و مقدار آب استفاده شده تولید می‌شود.
  3. حجم جامدات موجود در فاضلاب که برخی موارد این حجم را افزایش می‌دهند.

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی و انواع آن در نشاگستر پردیس

قیمت سپتیک تانک پلی اتیلنی با توجه به عوامل مختلفی از جمله جنس، حجم، ابعاد، برند و همچنین شرایط بازار متغیر است. سپتیک تانک های پلی اتیلنی معمولا ارزان‌تر از سپتیک تانک‌های فایبرگلاس یا بتنی هستند. شرکت نشاگستر پردیس سپتیک تانک‌های پلی اتیلنی با بالاترین کیفیت و به‌روزترین دستگاه‌های دنیا در حجم‌های مختلف تولید می‌کند. جدول زیر طول و قطر و حجم سپتیک تانک‌های استاندارد افقی تولید شده توسط شرکت نشاگستر پردیس را نشان می‌دهد. علاوه بر این سایزهای استاندارد، نشاگستر پردیس توانایی تولید سپتیک‌های پلی اتیلنی سفارشی دفنی و غیردفنی تا حجم 100 مترمکعب و قطر 3.5 متر را دارد.

کد محصول

حجم (مترمکعب)

قطر (متر)

طول (متر)

SP01

1

1

1.3

SP02

2

1.2

1.8

SP03

3

1.2

2.65

SP04

4

1.2

3.6

SP05

5

1.4

3.3

SP06

6

1.4

3.9

SP07.1

7

1.4

4.6

SP07.2

7

1.6

3.5

SP08

8

1.6

4

SP10

10

1.6

5

SP12

12

1.6

6

SP13

13

1.8

5.15

SP14

14

1.8

5.5

SP15

15

1.8

5.9

SP18

18

2

5.75

SP20

20

2

6.4

SP25.1

25

2

8

SP25.2

25

2.5

5.1

SP30

30

2.5

6.2

SP40

40

2.5

8.2

SP45

45

2.5

9.2

SP50

50

2.5

10

SP60

60

2.5

12.3

SP75

75

3

10.6

درخواست مشاوره محصول