[t4b-ticker]

با وجود اینکه لوله کاروگیت به عنوان یک محصول پرفروش بسیار شناخته شده است به طور حتم برای قیمت فروش آن نیز هزینه در نظر گرفته شده که می‌ توان گفت این هزینه با توجه به نوسانات بازار بالا و پایین می‌ شود. حال لازم است بدانید با وجود اینکه این لوله ها بر اساس میزان خاکی که قرار است تحمل کنند تولید می شوند دارای قیمت های متفاوتی هستند. هزینه حمل نیز همچنین در قیمت آنها بسیار موثر است. قیمت مواد اولیه لوله یکی از عواملی می باشد که به صورت مستقیم با قیمت نهایی لوله ارتباط دارد که دانستن این مورد مهم می تواند در شناخت بهتر نحوه قیمت گذاری لوله به شما کمک کند. ما در شرکت تولیدی نشا گستر پردیس با همراهی کارشناسان مجرب به صورت هفتگی قیمت مواد اولیه را آپدیت می کنیم تا در محاسبات و اطلاع داشتن از قیمت روزانه لوله ها کمک حال شما باشیم.

قیمت مواد اولیه از طریق بورس کالای ایران مورد محاسبه قرار می گیرد و به صورت هفتگی و با نوسان قیمت ارز و قیمت نفت جهانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. عوامل مختلفی در تعیین قیمت پلی اتیلن موثر هستند. این عوامل باعث افزایش یا کاهش قیمت چه در مبدا پتروشیمی و چه در بازار آزاد می شوند. دقت و توجه به این پارامترها، و شناسایی دقیق نیاز، ما را قادر می سازد تا بهترین خرید از انواع مختلف پلی اتیلن را بر اساس نوع کاربرد آن پلیمر انجام دهیم. پارامتر اول تاثیرگذار در قیمت مواد اولیه، نوع گرید محصول است. سبک، سنگین و یا سبک خطی بودن پلی اتیلن، قیمت آن را تغییر می دهد. این مورد بر اساس کاربرد مصرف کننده تعیین می شود. مورد دوم، پتروشیمی تولید کننده پلی اتیلن است. برخی از پتروشیمی ها در ایران در یک زمینه و محصول خاص نام آشنا هستند و بهترین کیفیت را نسبت به بقیه رقبای خود تولید می کنند. واضح است خرید این چنین محصولی با قیمتی نسبتا بالاتر انجام می شود. مورد سوم، آف/آن (ON/OFF) گرید بودن محصول تولید شده است. قیمت های پایه آف به علت کیفیت پایین در هنگام تولید، پایین تر از گریدهای ON هستند. خود گریدهای آف به چند دسته تقسیم بندی می شوند. قیمت گریدهای آف1 حدود 90% قیمت گرید ON می باشد. گرید آف2 حدود 80% و آف3 در حدود 60% قیمت پایه ON GRADE است. همچنین مواد کلوخه ای قیمتی به مراتب پایین تر و در حدود 40% پایه ی ON است. در داخل ایران، قیمت پایه مواد اولیه پتروشیمی در ابتدا توسط شرکت ملی پتروشیمی منتشر می شود. قیمت های جهانی پلی اتیلن نیز از نشریه بین المللی ICIS  استخراج می شود. این نشریه به صورت کاملا دقیق قیمت ها را در بازارهای مختلف مثل آسیا، اروپا، آمریکا بررسی و مقایسه می کند. بدین صورت قیمت ها در اختیار عموم قرار می گیرد. در گراف زیر تغییرات قیمت مواد اولیه خریداری شده از بورس آورده شده است. همچنین در جداول زیر لیست قیمت مواد اولیه شامل پلی اتیلن سنگین  CRP100N ، پلی اتیلن سنگین  CRP100B و پلی اتیلن سنگین اکستروژن EX3 مطابق با تاریخ خرید آورده شده است.

همان طور که بیان شد یکی از عواملی که تاثیر بسزایی در قیمت گذاری لوله های دوجداره پلی اتیلن دارد، میزان مقاومت حلقوی و انعطاف پذیری و نیز عملیات نصب و بسترسازی لوله های تولید شده است. بنابراین با توجه به عوامل گفته شده میزان مقاومت حلقوی مورد نیاز تعیین می شود و بر همان اساس قیمت گذاری انجام می شود. لوله های منعطف کارگذاری شده به صورت مدفون در خاک، به دلیل نیروهای وارد بر آنها حین نصب و نیز نیروهای ناشی از نشست بعدی خاک پس از کارگذاری، دچار تغییر شکل می شوند. میزان تغییر شکل پس از نصب به میزان زیادی تابع کیفیت کارگذاری و به میزان کمتر تابع سفتی لوله است. مطابق استاندارد ملی ایران INSO 9116 سفتی حلقوی لوله های پلی اتیلن تولید شده دارای مقادیر مشخصی است. شرکت نشاگستر پردیس آماده است لوله های دوجداره پلی اتیلن دارای مقاومت های 8 ، 16 ، 31.5 و 64 کیلونیوتن بر مترمربع تولید کرده و با قیمت مناسب به مشتریان خود ارائه نماید. با توجه به شرایط خاص هر پروژه و نیاز مشتری مشاوران شرکت نشا گستر پردیس قیمت نهایی را با توجه به عوامل بیان شده اعلام می کنند.

عامل دیگر تغییرات قیمت لوله های دوجداره پلی اتیلن هزینه های حمل و نقل از درب کارخانه تا محل پروژه می باشد. همان طور که می دانید تعیین قیمت باربری مسئله ی ساده ای نیست و با عوامل مربوطه رابطه ساده و خطی ندارد. معمولا نیز باربری ها با توجه به حساب های قبلی و تجربه و بینش کاری قیمتی را برای کرایه کامیون اعلام می کنند. در ادامه چند تا از عامل های موثر در قیمت باربری را بررسی می کنیم. با آشنایی با این عوامل، درک بهتری از نحوه محاسبه هزینه باربری خواهید داشت. تناژ بار، یا همان وزن محموله که بر اساس تن محاسبه می شود، اولین عاملی است که در تعیین محاسبه نرخ کرایه حمل بار تاثیر دارد و با افزایش آن به صورت خطی قیمت باربری افزایش می یابد. وزن بالا، استهلاک و افزایش سوخت بالایی نیز برای کامیوندار به همراه می آورد. بعد از تناژ، نوع بار است که عامل مهمی در تعیین قیمت باربری ها محسوب می شود.

شاید نوع بار در ظاهر به قیمت حمل و نقل آن بستگی نداشته باشد، ولی در واقع وزن، نوع و جنس بار است که تعیین می کند در چه وسیله ای با چه مشخصاتی حمل شود. میزان مصرف سوخت هر وسیله نقلیه نیز با توجه به مدل آن تفاوت دارد. مسافتی که ماشین باری باید طی کند نیز به دلیل رابطه مستقیمی که با هزینه های ماشین و زمان کاری راننده دارد، بر قیمت باربری تاثیر مستقیم می گذارد. سازمان راهداری و اتحادیه باربری ها، پایانه ها را موظف کرده اند که از نرخ مصوب حمل بار پیروی کنند. این نرخ مصوب حمل بار شامل تعرفه حمل بار بین شهری برای سواری، کامیونت و کامیون و همین طور نرخ  کرایه خاور بین شهری و ماشین های باربری دیگر است.

البته نرخ مصوب حمل بار در شرایط کنونی دچار بی ثباتی زیادی شده است که کامیونداران و صاحبان بار را نسبت به خود بدبین کرده است. ماشین حمل بار معمولا بسته به وزن، نوع و تناژ بار انتخاب می شود. به صورت خلاصه نیز می توان عنوان کرد که با انتخاب هر کدام از ماشین ها با نرخ ها و تعرفه کرایه های خاصی مواجه می شوید. این ماشین ها هر کدام قیمت باربری مخصوصی دارند که بسته به مدل بار شما بدست می آید. همان طور که نوع بار در قیمت تعرفه باربری تاثیر می گذارد، بسته بندی آن نیز همین حالت را دارد.

بارهای مختلف با توجه به حالت و نوع خود، بسته بندی های درخوری دارند که هزینه بار کردن کامیون و همچنین نگه داری بار را تحت شعاع قرار می دهند. معمولا بار لوله های پلی اتیلنی به صورتی است که لوله های کوچک ا در داخل لوله های بزرگتر قرار داده تا از فضای کم حداکثر استفاده را ببرند و اصطلاحا به این نوع بارگیری لوله های پلی اتیلنی، بارگیری تلسکوپی گفته می شود. اکثر کامیون ها و یا ماشین های باربری نیز نیروی مخصوصی برای سوار و خالی کردن بار در نظر می گیرند که اجرت جداگانه ای برای خود می طلبند. هزینه سوخت جز عواملی مهمی است که سالانه دلیل اصلی افزایش قیمت باربری محسوب می شود. این عامل خود به شرایط اقتصادی و سیاست گذاری های کشور بستگی دارد. نرخ سوخت بسته به مدل سوختی که ماشین حمل بار مصرف می کند نیز افزایش خاصی دارد. همین طور توجه داشته باشید بعضی ماشین های قدیمی تر به دلیل استهلاک بالا، مصرف سوخت بیشتری نسبت به مدل های جدیدتر خود دارند که اغلب کامیوندار را مجبور می کنند کرایه حمل بار بیشتری درخواست کنند. با افزایش اهمیت و ارزش کالا، بیمه و نگهداری آن نیز اهمیت بیشتری پیدا می کند. معمولا جهت انتخاب نوع بیمه بار، به نوع بار و حجم آن دقت می شود. همین طور بسته به نوع سیستم حفاظتی تعبیه شده در ماشین باربری، نوع بیمه نیز تغییر می کند. نوع بارگیری لوله های پلی اتیلن دوجداره بایستی به صورتی باشد تا از کمترین فضا بیشترین استفاده انجام بشه و با تردد های کمتر لوله های بیشتری به محل پروژه منتقل گردد. از این رو است که هزینه های باربری جز عوامل تاثیرگذار هم در قیمت مواد اولیه و هم در هزینه های مربوط به محصول نهایی برای خریدار، می باشد.

در بازار رقابتی امروز پارامترهای بسیاری در فروش محصول نهایی نقش دارند که گوشه ای از آنها بیان شد. راه دیگر رقابت بهینه سازی محصولات تولیدی است. به این معنی که با استفاده از مصرف مواد مشخصی لوله های دوجداره پلی اتیلن با کمترین هزینه با مشخصات مکانیکی مناسبی تولید گردند. در این زمینه مهندسین شرکت نشا گستر پردیس با تلفیقی از علم مواد و مکانیک توانسته اند محصولات خود را به صورت بهینه تولید نمایند. این امر باعث شده است تا قیمت محصولات نهایی این شرکت نسبت به رقیبان خود پایین تر باشد. جهت ارائه مشاوره و اعلام قیمت در رابطه با محصولات شرکت نشا گستر پردیس با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.