[t4b-ticker]

لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن دوجداره یکی از انواع لوله‌های بسیار پرکاربرد محسوب می‌شود. در تعریف دقیق لوله کاروگیت، باید گفت به لوله‌های پلی‌اتیلنی از نوع HDPE با چگالی بالا که فرم ظاهری آنها خرطومی است و سطح داخلی آنها زرد رنگ و صیقلی هستند گفته می‌شود که به دلیل مزایا و ویژگی‌ های بسیار عالی خود نسبت به سایر لوله‌ ها برای کاربرد های مختلف در اولویت قرار دارد.

برخی از شرکت‌های تولید لوله کاروگیت آنها را همراه با پوشش الیافی تولید می کنند که به آنها لوله کاروگیت PVC می گویند با این حال نوع بدون پوشش یا آستر کاربردهای قابل استفاده بیشتری دارد. به طور کلی کاربردهایی که برای این نوع لوله‌ها در نظر گرفته‌اند از انتقال آب و فاضلاب تا محافظت از شیرآلات را شامل می‌شود که این همه کاربرد به خاطر دوام و ماندگاری بالا، قیمت عالی و وزن کم می‌باشد.

ساختار این لوله‌ها را با ظاهر شیاری یا کنگره‌ای سطح بیرونی می‌شناسند که البته با برخی لوله‌های دیگر مثل اسپیرال یا کورتیوب شباهت دارد. به طور کلی دلیل شیاردار و کنگره‌دار ساختن سطح خارجی لوله‌های کاروگیت این است که در اثر استفاده در داخل زمین، به‌خاطر فشار وارد شده از اطراف و نیروهای بالایی مثل خاک و عبور ماشین‌های سنگین ترک برنداشته و نشکند.

جدار داخلی لوله کاروگیت را هم صاف و صیقلی می‌سازند تا هم در مواردی که کیلومترها لوله‌کشی نیاز است مایعات و سیالات داخل آن افت فشار پیدا نکنند و رسوب ایجاد نشود و در مواقعی که مایعات اسیدی، بازی و پساب صنعتی منتقل می‌شود زمان اصطکاک و واکنش با لوله به حداقل برسد.

ویژگی‌های لوله کاروگیت

لوله کاروگیت به طور کلی ویژگی‌هایی دارد که استفاده از آنها نسبت به سایر لوله‌ها از هر لحاظ مقرون به صرفه‌تر و مناسب‌تر ساخته است که در این قسمت به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد و در قسمت های بعدی به ویژگی های اختصاصی لوله های کاروگیت خواهیم پرداخت:

 • مقاومت بسیار بالای این نوع لوله ها در برابر مواد اسیدی و بازی که به آن مقاومت در برابر خوردگی می گویند سبب شده تا برای انتقال اسید و بازهای قوی مناسب باشد.
 • دوام و ماندگاری بسیار بالای آنها که عوامل تأثیرگذار بر آن را توضیح دادیم خیال شرکت ها را حداقل برای ۵۰ سال و حتی تا ۱۰۰ سال راحت می کند.
 • جدار داخلی این نوع لوله ها کاملا صاف و بدون برجستگی و زبری است و همین ویژگی سبب شده تا جریان مایعات حتی در فواصل بسیار زیاد با افت فشار رو به رو نشود و از طرفی نیز با کمتر شدن ضریب اصطکاک، رسوب در لوله ها تشکیل نگردد.
 • انعطاف پذیری لوله کاروگیت بسیار بالاست و همین عامل باعث شده که به جز فشار خارجی از سمت اشیای تیز و سنگریزه و غیره آسیبی به آن وارد نشود.
 • وزن آنها نسبت به لوله های فولادی و چدنی و غیره بسیار پایین تر است و لذا نیاز به صرف هزینه های زیاد بابت حمل و نقل نیست.
 • به خاطر اینکه می توان آنها را جوش داد و از کوپلر استفاده نمود، نصب آنها سرعت زیادی دارد.
 • تولید این لوله ها در قطرهای مختلف (قطر داخلی) از ۱۱۰ تا ۴۰۰۰ میلیمتر امکان پذیر است که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.
 • ویژگی بسیار مهم و عالی لوله کاروگیت این است که جوندگان و حیواناتی مثل موش و غیره از آن استفاده نمی کنند چون به هیچ وجه ارزش غذایی ندارد.

لوله پلی اتیلنی کاروگیت دار چه کاربردی دارد؟

لوله کاروگیت با توجه به ویژگی های گفته شده کاربردهای زیادی دارد و تقریبا در تمامی صنایعی که نیاز به لوله کشی داشته باشند تا مواد مختلف را انتقال دهند استفاده می شود:

 • سیستم های جمع آوری و انتقال آب باران
 • جمع آوری و انتقال فاضلاب های صنعتی، بیمارستانی، شهری، خانگی و کشاورزی
 • جمع آوری و انتقال مواد اسیدی، بازی و نمک
 • سیستم های کشاورزی برای زهکشی و آبیاری در کشاورزی
 • تأسیسات صنعتی برای تصفیه آب
 • لوله های فاضلابی
 • انتقال مایعات و پساب از مخازن ذخیره و تصفیه کننده

البته توجه داشته باشید که پیشرفت های اخیر در تولید لوله کاروگیت سبب شده تا هر از چند گاهی کاربردهای دیگری نیز برای آن ذکر شود. توجه داشته باشید که برای هر کدام از کاربردهای گفته شده نوع خاصی از آن را استفاده می‌کنند به عنوان مثال در زهکشی و کشاورزی جداره آنها دارای سوراخ است تا هم مواد مختلف زیرزمینی جمع آوری شده و هم در مناطقی که زباله ها دفن می گردند، محلول های سدیم را جمع آوری کنند و در کشاورزی نیز برای آبیاری و انتقال آب استفاده شوند.

انواع لوله کاروگیت و کاربرد هر یک

لوله های کاروگیت براساس سایزبندی که دارند کاربردهای مختلفی پیدا کرده اند که بد نیست با این موارد نیز آشنا شوید (اعداد ذکر شده بیانگر قطر داخلی به میلیمتر است):

 • لوله کاروگیت سایز ۱۱۰ کاربرد این نوع لوله ها زیاد نیست چرا که در برخی اوقات به خاطر جریان سینوسی فاضلاب باعث گرفتگی لوله خواهد شد مخصوصا که مواد جامد آن زیاد باشد. تنها مقاومت مکانیکی آن هم ۳۱٫۵ کیلو نیوتن است. معمولا برای غلاف دور کابل های برق استفاده شده و در ترکمنستان بیشترین کاربرد را دارد.
 • لوله کاروگیت سایز ۱۲۵ این نوع لوله ها بیشتر برای جمع کردن فاضلاب خانگی در کوچه هایی که ۸ متری هستند و البته فقط برای خانه های نهایتا ۲ واحده استفاده می شود. کاربرد دیگر آن برای جمع کردن آب باران است که باید بخشی از آن برای فرو رفتن پاروی تمیزکاری در مواقع نیاز بریده شود. تنها مقاومت مکانیکی تولیدی آن نیز ۳۱٫۵ کیلو نیوتن می باشد.
 • لوله کاروگیت سایز ۱۶۰ از پرکاربردترین نوع لوله های کاروگیت که در مقاومت های مکانیکی یا حلقوی متنوعی مثل ۸، ۱۶، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن تولید می گردد و برای کوچه های ۱۰ متری استفاده می شود تا فاضلاب های خانگی را
  جمع آوری کند.
 • لوله کاروگیت سایز ۲۰۰ یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین لوله های فاضلابی است که تمامی کارخانه های تولیدی خط تولید بسیار فعالی دارند که مشتریان بسیاری خواهان خریداری آن هستند. از موارد کاربرد آن می توان به فاضلاب، زهکشی و غلاف دور کابل و محافظت از شیرآلات در آبیاری های قطره ای اشاره نمود.
 • لوله کاروگیت سایز ۲۵۰ بعد از سایز ۲۰۰ پرکاربردترین نوع لوله های کاروگیت فاضلاب و زهکشی است که به آن لوله ۱۰ اینچی کاروگیت هم می گویند. البته دقت داشته باشید که برخی اوقات به شکل ۳۰۰ میلیمتری هم تولید می گردند که بخاطر انحراف معیار در خط تولید می باشد.
 • لوله کاروگیت سایز ۳۱۵ یکی از لوله های بسیار پرکاربرد در بین لوله های دو جداره کاروگیتی است که اکثرا برای انتقال فاضلاب در خیابان های ۲۰ متری استفاده شده و می توان در عمق ۷ متری خاک نیز دفن گردد که البته در نوعی که با مقاومت مکانیکی و حلقوی ۶۴ کیلو نیوتنی تولید می گردد امکان دفن لوله در عمق های بیشتر نیز هست.
 • لوله کاروگیت سایز ۴۰۰ از این نوع لوله ها برای ساخت منهول، شوتینگ زباله ها، غلاف دور کابل های قطور مخابراتی و کابل های برق استفاده می گردد.
 • لوله کاروگیت سایز ۵۰۰ از این نوع لوله ها در اگوی شهری استفاده زیادی می شود که امکان تولید آن به شکل اسپیرال یا ترکیبی کاروگیت – اسپیرال وجود دارد. مصرف این نوع لوله ها بسیار پایین است.
 • لوله کاروگیت سایز ۶۰۰ این نوع لوله ها با مقاومت مکانیکی مختلف ۱۶، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتنی تولید می گردد که بستگی به نوع فشار و عمقی دارد که به آنها وارد خواهد شد. از این نوع لوله ها برای جمع کردن و منتقل نمودن فاضلاب، تولید Manhole و حتی لوله های انتقالی آدم رو مخازن سپتیک استفاده می شود.
 • لوله کاروگیت سایز ۷۰۰ این نوع لوله ها نه تنها در ایران بلکه در جهان نیز کاربرد زیادی ندارند و فقط به صورت سفارشی تولید می گردند و قطر خارجی آن بستگی به عمق محل نصب و طراحی آنها بستگی دارد. در صورت استفاده فقط برای
  جمع آوری فاضلاب خیابان های ۳۰ متری و شهرک های صنعتی و کارخانجات کاربرد خواهد داشت.
 • لوله کاروگیت سایز ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ میلیمتر توجه داشته باشید که به خاطر موضوع مورد بحث یعنی لوله های کاروگیت از جدا کردن و کاربرد سایز ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ خودداری کردیم چرا که اساسا از سایز ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ وارد نوع اسپیرال (Spiral) و از ۲۵۰۰ به بالا وارد نوع کورتیوپ (Core Tube) می گردد. اما چون کاربرد این نوع لوله ها با لفظ کاروگیت زیاد است از آنها با همین اسم نام برده می شود که در واقع انواع اسپیرال و کورتیوپ، نوع خاص و پیشرفته کاروگیت محسوب می شوند که در انتهای مطلب به تفاوت آنها اشاره خواهیم کرد.

 

مشخصات فنی و تست های کیفی تولید لوله‌های کاروگیت

۱۲ نوع تست کیفی مختلف انجام می گیرد تا کیفیت ساخت لوله های کاروگیت تأیید گردد که عبارتند از:

 • تست چگالی مواد اولیه طبق استاندارد ISIRI175-5 و محصول طبق استاندارد ISIRI9116
 • تست شاخص جریان مذاب طبق استاندارد ISIRI6980 و ISIRI9116 به ترتیب برای مواد اولیه و محصول
 • تست مقاومت حلقوی بلند مدت یا Long Term Ring Resistance طبق استاندارد ISIRI9110, DIN1961
 • تست مقاومت حلقوی کوتاه مدت یا Short Term Ring Resistance طبق استانداردهای ISIRI9116 و ISO9969
 • تست انعطاف پذیری طبق استاندارد ISIRI9116 و EN1446
 • تست میزان دوده در لوله های کاروگیت طبق استانداردهای ISIRI7175-2 و ISIRI9116
 • تست مقدار پراکنش دوده لوله های کاروگیت طبق استانداردهای ISIRI7175-6 و ISIRI9116
 • تست ضربه یا Impact Resistance طبق استانداردهای ISIRI9116 و EN744
 • تست بازگشت حرارتی مجاز طبق استانداردهای ISIRI9116 و ISIRI7175-3
 • تست کشش خطی جوش لوله های کاروگیت طبق استانداردهای ISIRI9116 و EN979
 • تست شکل ظاهری طبق استاندارد ISIRI9116
 • تست نشانه گذاری یا Spot طبق استاندارد ISIRI9116

طول عمر و ماندگاری لوله کاروگیت به چه عواملی بستگی دارد؟

لوله‌های کاروگیت طبیعتا وقتی از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب ساخته شده‌ باشند دوام و ماندگاری بالایی خواهند داشت اما موردی که بعد از شرکت تولیدکننده کاروگیت در طول عمر و ماندگاری آنها نقش دارد شرایط و نحوه نصب و جایگذاری است.

با توجه به اینکه لوله‌های کاروگیت را داخل زمین دفن می کنند و فشارهای زیادی از جهات مختلف و بالاسری وارد می گردد، حالت شیاردار خارجی آنها سبب پخش شدن این فشار و افزایش بسیار زیاد تحمل فشار آنان می گردد اما این حالت در شرایطی رخ خواهد داد که خاک اطراف لوله کاروگیت هیچ سنگ و ریگ یا شئ نوک تیزی نداشته باشد و به همین دلیل کاملا بررسی
می شوند در غیر این صورت سریعا آسیب خواهند داد.

مورد بعدی بررسی میزان عمق خاک گود برداری شده، لوله گذاری صحیح و استفاده از اتصالات مقاوم می باشد که دوام و ماندگاری لوله کاروگیت را پس از نصب تعیین می کنند چرا که انجام تعمیرات در درون زمین، بسیار زمان بر و با هزینه‌های زیاد هستند به همین دلیل باید کاملا حرفه ای جایگذاری گردند و در این شرایط می توان انتظار داشت که بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال بدون مشکل کار کنند.

نحوه اتصال لوله کاروگیت چگونه است؟

اتصالاتی که برای لوله کاروگیت استفاده می شوند شامل زانویی تبدیل دو تکه و سه تکه، سه راهی و زانویی های ۴۵ و ۹۰ درجه، سه راهی تبدیل، چهار راهی، درپوش و بوشن و غیره می باشند. در برخی موارد از روی قالب و یک تکه تولید می گردند و در برخی موارد نیز از جوش اکستروژن کمک می گیرند.

دلیل اینکه از این نوع اتصالات مخصوص لوله کاروگیت استفاده می شود این است که چون پلی اتیلنی هستند به اندازه خود لوله ها عمر می کنند، شکل ظاهری آنها نیز دقیقا مشابه با لوله های کاروگیت است یعنی سطح خارجی شیاردار و کنگره ای و داخلی کاملا صاف پس یکنواختی در طول ساختار حفظ می گردد، نصب آنها تکنسین حرفه ای و آموزش دیده خاصی نمی خواهد و در برابر UV نیز مقاوم هستند.

اتیلن

این لوله ها چه مزیتی دارند؟!

لوله کاروگیت دارای مزایای بسیار زیادی است که قطعا تاکنون تا حد زیادی متوجه آن شده اید اما برای جمع بندی مطالبی که تا الان گفته شده به بررسی و توضیح مزایای لوله های کاروگیت می پردازیم که به شرح زیر می باشند:

 • مقاومت بسیار زیاد در مقابل مایعات با اسیدیته و حالت قلیایی بالا
 • مقاومت بالا در برابر اشعه UV خورشید
 • مقاومت بالا تا دمای ۷۰- درجه سانتیگراد
 • مقاومت بسیار بالا در عمق های مختلف خاک بخاطر تولید با مقاومت مکانیکی یا حلقوی بسیار بالا تا ۶۴ کیلو نیوتن که فشار عمق بالاتر از ۷ متر را هم تحمل می کنند
 • نصب سریع و راحت و اتصالات مخصوص که نصب آنها نیز نیازی به تکنسین حرفه ای و آموزش دیده ندارد
 • وزن پایین تر به نحوی که مقدار بیشتری از آنها را می توان در هر تریلی جابجا کرد و هزینه های جابجایی آن بسیار بالا نیست؛ برخلاف لوله های فولادی و چدنی و غیره
 • سرعت تولید بالا
 • تولید در سایزهای مختلف با کاربردهای گوناگون
 • سطح داخلی صاف و صیقلی که جلوی رسوب مواد عبوری را گرفته و در فواصل طولانی مثل صدها کیلومتر سیالات و مایعات دچار افت فشار و سرعت جریان نمی شوند
 • سطح خارجی کنگره دار که فشارهای اطراف و بالاسری را از بین برده و از بین نمی روند
 • مقاومت در برابر موجودات جونده چون ارزش غذایی ندارد
 • دوام و ماندگاری بسیار زیاد تا ۱۰۰ سال

درخواست مشاوره محصول


مشاوره واتساپneshagostaricon

تفاوت لوله کاروگیت و اسپیرال

لوله کاروگیت اسپیرال با اینکه مشابه با لوله های کاروگیت از پلی اتیلن از نوع HDPE تولید می گردند و از نوع اسپیرال را هم می توان برای منتقل کردن سیالات و فاضلاب از نوع خانگی تا صنعتی استفاده کرد اما تفاوت های آنها کم نیست و به دلیل اهمیت موضوع و سؤالات مکرر مشتریان از ما به این موضوع پرداخته ایم:

 • لوله های کاروگیت را معمولا از قطر ۱۱۰ تا ۸۰۰ و یا برخی مواقع تا لوله کاروگیت سایز ۱۲۰۰ میلیمتر تولید می کنند اما در نوع لوله های اسپیرال قطر آنها از ۸۰۰ تا ۳۲۰۰ میلیمتر متغیر است.
 • در پروژه های بسیار بزرگ، استفاده از لوله های اسپیرال منطقی تر است
 • مقاومت مکانیکی حلقوی یا فشار کاری که لوله های کاروگیت می توانند تحمل کنند به شکل ۸، ۱۶، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن متغیر است اما در نوع اسپیرال ۱۶ و ۳۱٫۵ می باشد.
 • اتصالات لوله کاروگیت بیشتر به شکل کوپلری یا نر و مادگی است ولی در نوع اسپیرال به شکل جوش اکستروژن است که نشتی در آنها صفر است.
 • در لوله های اسپیرال سطح صاف و صیقلی داخلی آنها تنوع رنگ بیشتری دارد

تفاوت لوله کاروگیت با لوله کورتیوب

لوله کورتیوپ کاروگیت نسل جدیدتر لوله های اسپیرال محسوب شده و پیشرفته تر هستند و لذا در این بخش قصد داریم آن را با لوله کاروگیت مقایسه کنیم:

 • در لوله های کورتیوپ علاوه بر اینکه می توان از جوش اکستروژن استفاده نمود که امکان نشتی را به صفر می رساند و در صورت بروز آسیب نیاز به تعویض قسمت آسیب دیده نیست و با جوشکاری مجدد رفع می گردد، از پروفیل متفاوتی نیز می توان برای محل اتصال استفاده کرد تا مقاومت این قسمت به شکل اختصاصی تا ۱٫۵ برابر بیشتر باشد.
 • مقاومت خارجی این نوع لوله ها تقریبا مشابه با نوع اسپیرال و لوله کاروگیت است و فشار خارجی مشابهی را تحمل می کنند اما نوع روکش در آنها به نحوی است که مقاومت بسیار بالاتری در برابر اشعه UV خورشید دارند.
 • این نوع لوله ها Seamless یا بدون خط جوش هستند و لذا پایداری و دوام آها بسیار بیشتر است.
 • سازگاری با استاندارد DVS2207-09 سبب شده تا در همه صنایع بتوان برای منتقل کردن فاضلاب صنعتی و خانگی استفاده نمود و کماکان بتوان از جوش اکستروژنی هم استفاده کرد که در نوع اسپیرال محدودیت وجود دارد و سازگار با این استاندارد نیست.
 • دستگاه های کاملا درجه ۱ و ساخت آلمان تنها دستگاه هایی هستند که برای ساخت لوله های کورتیوپ استفاده می شود و لذا نوع بی کیفیت آن در بازار وجود ندارد.

قیمت لوله کاروگیت به چه عواملی بستگی دارد؟

با توجه به وجود نوسانات قیمتی که برای مواد پلی اتیلنی وجود دارد نمی توان قیمت ثابت و مشخصی در نظر گرفت و لذا برای بحث قیمت در زمان خرید باید با کارشناسان فروش تماس بگیرید. به خاطر کاربردها و مزایای گسترده و بی نظیر، لوله کاروگیت فروش بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است که عوامل مؤثر بر قیمت آنها عبارتند از:

 • نرخ مواد پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE)
 • نوع و مقدار مواد اولیه مصرفی
 • محل تولید لوله
 • سایز لوله و مقدار فشار قابل تحمل آنها که به ترتیب برحسب میلیمتر و کیلو نیوتن عنوان می گردند
 • طول لوله کاروگیت که در شاخه های ۳، ۶ و ۱۲ متری تولید می گردند
 • متراژ مورد نیاز

لذا توجه داشته باشید که براساس فاکتورها و پارامترهای مختلف، قیمت  نیز تغییر می‌کند که تنها راه تماس با واحد فروش و مشخص کردن نوع سفارش و دریافت پیش فاکتور رایگان می باشد تا قیمت نهایی با ذکر جزئیات برای شما شرح داده شود.

توجه داشته باشید که دریافت مشاوره رایگان و خرید از شرکت های تولیدی معتبر نقش زیادی در موفقیت پروژه ها ایفا می کند و مخصوصا که باید بابت خرید آنها هزینه زیادی پرداخت کرد و بنابراین توصیه می گردد که در این زمینه با اطلاعات کامل خرید نمایید. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما به صورت رایگان از مشاوره متخصصان شرکت نشاگستر استفاده نمایید.

دریافت قیمت روز لوله دوجداره کاروگیت از نشاگستر پردیس

قیمت مواد اولیه لوله یکی از عواملی میباشد که بصورت مستقیم با قیمت نهایی لوله ارتباط دارد که دانستن این مورد مهم میتواند در شناخت بهتر نحوه قیمت گذاری لوله به شما کمک کند.

ما در شرکت تولیدی نشاگستر با همراهی کارشناسان مجرب بصورت هفتگی قیمت مواد اولیه را آپدیت میکنیم تا در محاسبات و اطلاع داشتن از قیمت روزانه لوله ها کمک حال شما باشیم.