مخازن ذخیره

مخازن ذخیره واحدهایی هستند که در آنها مایعات و گازها برای سیستم هایی در بلند مدت یا کوتاه مدت جمع آوری می شوند. این مخازن به طور کلی دارای مصارف خانگی یا صنعتی هستند. همچنین برای ابار کردن مواد و مصالح خاصی مناسب هستند. بیشتر استفاده از مخازن در صنعت برای ذخیره سازی مایعات سنگین و مواد شیمیایی می باشد. در بیشتر صنایع جهت ذخیره سازی مواد از مخازن مقاوم با جنس فولاد شکل داده شده استفاده می شود که هزینه های آن به مراتب بیشتر از مخازن از جنس پلی اتیلن سنگین می باشد. مخزن با جنس پلی اتیلن سنگین علاوه بر داشتن هزینه های کمتر، واکنش های ناچیزی در برابر اسید و مواد شیمیایی که در صنعت استفاده می گردد، دارا می باشد.

این مخازن به دلیل سنگین بودن مواد داخل خود یا به دلیل فشار خارجی وارد بر مخزن در انواع دفنی، بر اثر تنش های موجود دچار انبساط می شود. بنابراین برای غلبه بر این تغییر شکل ها باید درصدد طراحی و ساخت سازه هایی در اطراف مخزن ذخیره سازی برای مقاوم سازی مخازن باشیم. می توان مخزن را با استفاده از سازه های فولادی شامل تیرهای I شکل و ناودانی ها مهار نمود تا در مقابل تنش ها و تغییر شکل ها مقاومت کند.

سازه طراحی شده برای مخزن بسیار مفید است و مخزن می تواند هر نوع ماده ای را بدون تغییر شکل ذخیره کند. استفاده از مواد پلی اتیلن سنگین به دلیل هزینه کم نسبت به مخازن از جنس فولاد برای صنایع بسیار مفید است.

سپتیک تانک

هدف و دامنه کاربرد

هدف اصلی ما این برای مقاوم سازی مخازن پلی اتیلن سنگین به شرح زیر است:

  1. برای جلوگیری از تماس بین مواد ذخیره سازی و فولاد خفیف.
  2. برای کاهش فشار وارد بر مخزن ذخیره سازی HDPE.
  3. برای افزایش چرخه زندگی مخزن ذخیره سازی.
  4. فضای کمتری اشغال می کند.
  5. هزینه کم مخزن.

مخازن ذخیره برای ذخیره سازی مایعات و گازها استفاده می شود. مخازن فشار قوی از جنس پلی اتیلن سنگین در هواپیماها و صنایع فضایی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از آنها در صنایع شیمیایی برای ذخیره مواد شیمیایی استفاده می شود زیرا ماهیت آنها غیر خورنده است. کاربردهای دیگر مخازن از جنس پلی اتیلن سنگین شامل موارد زیر است:

  1. ذخیره مواد اسیدی و بازی
  2. تانکرهای آب آتشنشانی
  3. ذخیره سازی مواد غذایی
  4. مخازن جمع آوری زباله
  5. مخازن سوخت

برای دانلود pdf کامل مقاله مربوطه کلیک کنید

4.4/5 - (14 امتیاز)