فاضلاب

در این مقاله توضیحات تخصصی درمورد پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن ارائه شده است. به هر آبی که در اثر فعالیتهای انسانی و طبیعی دچار تاثیرات مضر بهداشتی شده است، در اصطلاح فاضلاب گفته می شود. فاضلاب می تواند از فعالیت های خانگی، صنعتی، تجاری یا کشاورزی، رواناب های سطحی،
طوفان های آبی و … تولید شود. حدود 90 – 80 درصد از آب مصرفی در مصارف بهداشتی-انسانی به فاضلاب تبدیل می شود. بنابراین چنانچه بتوان مقدار آب مصرفی را محاسبه نمود، با استفاده از ضریب تبدیل آب به فاضلاب (0.8-0.9) می توان حجم فاضلاب تولیدی را برآورد نمود.

متوسط مصرف سرانه خانگی(بدون فضای سبز) در حدود سال 1395

تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب، فرآیند زدودن آلاینده ها از پساب، به ویژه فاضلاب خانگی است که شامل فرآیندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی برای زدودن این آلاینده ها و به دست آوردن پساب تصفیه شده که برای محیط زیست
بی خطر است، می باشد.

بر خلاف روش های آبرسانی شهری و جمع آوری فاضلاب که تاریخچه ای نسبتا طولانی و چند هزار ساله دارند، پالایش و تصفیه فاضلاب به صورت امروزی خود، پیشینه تاریخی کوتاهی دارد. تنها در نوشته های تاریخی از گفته ها و فرمان هایی که در پرهیز از آلوده سازی منابع طبیعی آب و به ویژه رودخانه ها یاد شده است یا نتیجه گیری می شود که نیاکان ما به جز آگاهی از بدی های آلوده کردن منابع طبیعی آب، از برخی روش های تصفیه طبیعی نیز به طور تجربی و محدود آگاهی داشته اند.

نخست از حدود یکصد سال پیش که رابطه میان اثر باکتری و میکروب های بیماری زا در واگیری و شیوع بیماری ها آشکار گشت، انسان به فکر پاک سازی آب های آلوده افتاد. به عبارت دیگر فن تصفیه آب و فاضلاب در روند امروزی خود بیشتر بر اثر پیشرفت علم زیست شناسی و پزشکی به وجود آمده است. پرداختن و توجه به این فن از آنجا آغاز شد که به تدریج برای جلوگیری از آلوده شدن منابع طبیعی آب و به ویژه رودخانه ها، ورود فاضلاب به این منبع ها ممنوع شد. این جلوگیری ها نیاز به تصفیه فاضلاب و تکامل روش های آن را ایجاب نمود. با گذشت زمان و به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، در نتیجه توسعه شهرها و صنایع، خطر آلودگی محیط زیست و در نتیجه نیاز به تصفیه فاضلاب با شدت بی سابقه ای افزایش یافت و همزمان به آن روش های بسیاری برای تصفیه فاضلاب بررسی، پیشنهاد و بکار گرفته شد. در تکامل فن تصفیه فاضلاب از نظر زمانی، روش های طبیعی تصفیه جزو قدیمی ترین روش هایی هستند که برای تصفیه به کار گرفته شده اند. به ویژه استفاده از فاضلاب برای آبیاری در کشاورزی به علت خاصیت کودی آن از یکصد سال پیش در کشورهای اروپایی متداول بوده است. از ده ها سال پیش تاکنون دریاچه های تثبیت و تصفیه فاضلاب در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پلی اتیلن از استحکام بالا، انعطاف پذیری بالا، مقاومت بالا و اصطکاک خیلی کمی برخوردار است. همین امر باعث می شود که استفاده از آن برای پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن مناسب باشد. اصطکاک کم کمک می کند تا با یک لوله به ضخامت کم‌، میزان انتقال ماده و سیال در سیستم تصفیه پساب بیشتر باشد. پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​و بالای خود، نقطه ذوب معمولاً در محدوده ۱۲۰ تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد دارد. این دما بر اساس چگالی
پلی اتیلن متفاوت است. در پساب ها نهایت حرارتی که وجود دارد، به اندازه نقطه جوش آب یعنی همان حدود ۱۰۰ درجه است. این پلیمر علاوه بر مقاومت مناسبی که در برابر دما دارد، عایق الکتریکی خوبی نیز هست.

پلی اتیلن از هیدروکربن هایی با وزن مولکولی بالا و غیر قطبی اشباع شده، تشکیل شده است. پلی اتیلن تا حدی کریستالی است که این تبلور، باعث افزایش تراکم و پایداری مکانیکی و شیمیایی این ماده می شود. این پلیمر در برابر اسیدها، اکسید کننده ها و کاهنده ها مقاوم بوده و از آن جایی که در پساب ها میزان زیادی اسید و اکسید کننده و… وجود دارد، برای کاربرد در تصفیه فاضلاب مناسب است. از طرفی، نفوذ پذیری پلی اتیلن در مقابل بخار و آب نسبت به اکثر پلاستیک ها پایین تر است و این ویژگی برای انتقال سیالات بسیار مناسب است.

 

 

مزایای پکیج تصفیه پلی اتیلن

 • عمر طولانی و نگهداری آسان به دلیل مقاومت بالای پلی اتیلن در برابر اسید ها، مقاومت در برابر نفوذ پذیری آب و بخار
 • قابلیت نصب این سیستم به حالت مدفون بدون نیاز به ساخت اتاقک یا ساپورت و استفاده حداکثری از فضا
 • امکان ساخت و نصب پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی به صورت ثابت و مدولار وجود دارد
 • مقاومت دمایی بالای پلی اتیلن که ماده اصلی سازنده این پکیج است، عاملی است تا پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن در مناطقی با دمای بالا دوام می آورد و نیز دارای تحمل سرما تا منفی 60 درجه سانتی گراد
 • هزینه طراحی، ساخت و نصب پکیج پیش ساخته پلی اتیلنی پایین بوده و به سرعت راه اندازی می شود
 • با توجه به اینکه تجهیزات این پکیج در محل نصب می شود، امکان نصب مجدد در محل دیگر را دارد
 • با توجه به مقاومت بالای دمایی در انواع شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب، قابل استفاده است
 • با توجه به ساختار دو لایه ای، در برابر انواع مواد شیمایی مقاوم است.
 • نسبت به انواعپکیج تصفیه فاضلاب بتنی و فلزی اقتصادی تر است.
 • امکان مدفون کردن سیستم،‌ آن را برای مجتمع های مسکونی مناسب می کند.
 • قابل استفاده برای تصفیه خانه انواع پساب های صنعتی و بهداشتی

 

ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلن به عنوان یکی از انواع  پکیج تصفیه فاضلاب، دارای تمامی واحدها و تجهیزات تصفیه ، در یک پکیج به صورت پیش ساخته می باشد.  از این سیستم‌ها می توان برای تصفیه پساب از 5 تا 1000
متر مکعب در روز فاضلاب استفاده کرد. در صورت نیاز به حجم های بالاتر می توان چند پکیج را به صورت موازی طراحی و اجرا کرد. همچنین در صورت نیاز به ظرفیت های بالاتر و نبود فضای اجرایی کافی شرکت نشاگسترپردیس قادر است پکیج های تصفیه فاضلاب خود را همانند شکل زیر به صورت دوقلو طراحی و اجرا نماید که این روش باعث پایین آمدن وزن و ارزان تر شدن پکیج تصفیه فاضلاب می شود.

 

بخش‌های مختلف دستگاه تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

پکیج‌های تصفیه فاضلاب با استفاده از لوله های دوجداره تولید شده در شرکت نشاگسترپردیس از نوع لوله کاروگیت و لوله اسپیرال کاروگیت به صورت مجتمع ساخته می شوند و مانند یک تصفیه خانه واقعی دارای بخش‌های مختلفی هستند. در ادامه به معرفی و کارکرد هر کدام از این واحدها پرداخته ایم:

واحد متعادل کننده

پساب جمع آوری شده از منابع تولید فاضلاب ابتدا در یک واحد متعادل کننده با هم مخلوط می‌شود. این واحد که به عنوان ایستگاه پمپاژ نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد ، عملیات پمپاز و انتقال فاضلاب به محل ورودی پکیج را بر عهده دارد. استفاده از یک واحد آشغال‌گیر نیز برای حذف زباله و جامدات درشت بسیار مفید خواهد بود. در برخی از پروژه ها واحد متعادل کننده قابل حذف است و پساب می تواند به صورت مستقیم به واحد بیولوژیکی منتقل شود. فاضلاب پس از انجام آشغال‌گیری می‌تواند به یک واحد انوکسیک منتقل گردد. در این بخش با پایین نگاه داشتن سطح اکسیژن ، یون نیترات موجود شکسته و تبدیل به گاز نیتروژن می‌شود. بعد از واحد انوکسیک، پساب به یک راکتور بیولوژیکی منتقل می‌شود.

واحد هوادهی

در این بخش با اکسیژن دهی به فاضلاب و با استفاده از پکینگ مدیاهای چسبیده، میکروارگانیزم ها رشد کرده و توده لجن تشکیل می‌شود. توده لجن تولید‌ شده از مواد غذایی فاضلاب استفاده کرده و باعث کاهش بار آلودگی پساب می‌شود.

واحد ته‌نشینی

در این قسمت توده‌های لجن تشکیل شده با کمک پمپ‌های مناسب به واحد هوادهی بازگشت داده می‌شود. لجن مازاد نیز به واحد هضم لجن منتقل می‌شود.

واحد ضدعفونی کننده

پساب خروجی از واحد ته‌نشینی جهت استریل شدن و حذف میکروب‌های باقی مانده، کلر زنی یا ازن زنی، و یا در تماس با اشعه UV  قرار داده می‌شود تا آماده تخلیه به محیط زیست شود. همانطور که اشاره شد، پساب خروجی از این پکیج ها در محدوده استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست است.

 

فرآیند بیولوژیکی موجود در پکیج تصفیه فاضلاب

همان طور در قبل آورده شد، پکیج تصفیه فاضلاب شرکت نشاگستر پردیس دارای واحد های مختلفی است که هر کدام وظیفه خاص و کاربرد متفاوتی دارند. از جمله این واحدها قسمت هوادهی است که در آن با استفاده از گسترش اکسیژن در فاضلاب به عنوان یکی از ارکان رشد میکروارگانیزم ها، شرایط فعالیت آنها محیا شده و عمل نیتریفیکاسیون انجام می شود. در واقع نیتریفیکاسیون چرخه نیتروژنی است که طی آن آمونیوم توسط باکتری نیتروزوموناس به نیتریت و توسط باکتری نیتروباکتر به نیترات تبدیل می‌شود.

فرآیندهای مختلفی وجود دارد تا در واحد هوادهی یا اکسیداسیون قرار داده شود. یکی از این فرآیندها روش SBR می باشد که با توجه به ویژگی خاص و ساختار تک واحده خود بسیار مقرون به صرفه بوده و توانایی تصفیه فاضلاب تا 1000 مترمکعب در روز را داراست. ساختار این فرآیند تصفیه به گونه ای است که 5 مرحله جدا در یک مخزن قابل اجرا هستند. مرحله ورود فاضلاب به مخزن، مرحله اختلاط کامل، مرحله هوادهی، مرحله ته نشینی و در آخر مرحله تخلیه به واحد گندزدایی فرآیندهایی هستند که همگی در یک مخزن انجام می شوند. راندمان حذف مواد مغذی در فرآیند SBR در صورت بهره برداری درست از سیستم پکیج تصفیه فاضلاب پلی اتیلنی، به بالای 95 درصد می رسد.

 

آنالیز و طراحی طرح تصفیه فاضلاب

شرکت نشاگسترپردیس با بهره گیری از دانش بروز مهندسین خود از یک طرف و ربع قرن تجربه بالا و ارزنده خود از طرف دیگر هم اکنون قادر است در زمینه طراحی، ساخت و مشاوره فنی در رابطه با پکیج های تصفیه فاضلاب خدمات مناسبی را به مشتریان خود ارائه نماید. این شرکت با استفاده از مدل های شبیه سازی روز دنیا از جمله GPS-x پکیج های تصفیه فاضلاب خود را از نظر فرآیندی بررسی نموده تا بالاترین راندمان حذف مواد مغذی و مضر را بدست آورد. شرکت نشاگستر پردیس دوست دار محیط زیست بوده و تمام تلاش خود را برای کمک به کارخانجات و واحدهای مسکونی و خدماتی در راستای حذف آلاینده های پساب خروجی آنها، خواهد نمود.

این مقاله توسط تیم کارشناسی نشاگستر پردیس تهیه شده است. از دیگر محصولات گروه تولیدی نشاگستر لوله دوجداره کاروگیت پلی اتیلن، سپتیک تانک و… برای کسب اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)