لوله کاروگیت

برای بررسی کاربرد انواع لوله کاروگیت، باید درباره این لوله ها اطلاعات داشته باشیم. لوله های بسیار مختلفی در بازار وجود دارد. لوله های کاروگیت، یکی از مدرن ترین مدل های لوله هستند. ساخت لوله های کاروگیت را می توان نقطه عطفی در صنعت لوله سازی دانست. این لوله ها از جنس پلی اتیلن ساخته شده اند. پلی اتیلن، یکی از مواد پلیمری مهم و پر مصرف می باشد. پلیمر ها دارای گستردگی فراوان و انواع مختلفی هستند. پلی اتیلن که برای ساخت لوله های کاروگیت استفاده شده دارای ویژگی های مخصوصی می باشد. گاز اتیلن، در واکنش پلیمر سازی تبدیل به پلی اتیلن می شود. پلی اتیلن، در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم است. در هنگام ساخت پلی اتیلن به آن ماده ضد ماورا بنفش می افزایند؛ در نتیجه لوله های کاروگیت ساخته شده از پلی اتیلن، نیز در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید مقاوم است.

لوله کاروگیت

متریال لوله کاروگیت

پلی اتیلن های مختلفی وجود دارد. از پلی اتیلن با چگالی بالا برای ساخت لوله های کاروگیت استفاده می شود. پلی اتیلن هایی با چگالی بالا، دارای استحکام و مقاومت بالایی نسبت به پلی اتیلن ها با چگالی پایین  هستند. لوله های کاروگیت باید دارای مقاومت و استحکام بالایی باشند؛ به همین دلیل از پلی اتیلن با چگالی بالا برای ساخت آن ها استفاده می شود. پلی اتیلن، با وجود استحکام و مقاومت زیاد، سبک است. لوله های کاروگیت ساخته شده با پلی اتیلن،  نسبت به حجم  زیاد خود وزن کمی دارند. لوله های کاروگیت به صورت دو جداره ساخته می شوند. دو جداره بودن،  سبب افزایش کاربرد انواع لوله کاروگیت می شود. لوله های کاروگیت دو جداره دارای طول عمر بالایی  نسبت به لوله های معمولی هستند. این لوله ها در تابش های مستقیم و طولانی نور خورشید، مقاوم هستند. تابش نور خورشید تاثیر منفی بر اغلب وسیله ها، می گذارد. به غیر از  مقاومت در برابر تابش آفتاب، لوله های کاروگیت در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم هستند. بعضی از محلول های استفاده شده در صنایع دارای خاصیت خورندگی هستند. این محلول ها، باید توسط لوله های مخصوصی حمل شوند. لوله های کاروگیت در برابر خاصیت خورندگی محلول ها مقاومت هستند.

مزیت های لوله کاروگیت

مزیت های فراوان لوله کاروگیت، سبب شده کاربرد انواع کاروگیت بسیار گسترده باشد. یکی از مهم ترین مزیت های لوله کاروگیت، سبک بودن و همچنین، مقاومت آن است. لوله ها در زمان گذشته، بیشتر از جنس فلز ساخته می شدند. معمولا از فلز آهن، برای ساخت لوله ها در زمان قدیم استفاده می کردند. لوله های آهنی دارای وزن بسیار زیادی بودند. سبک بودن برای  لوله ها مزیت مهمی محسوب می شود. در بعضی موارد، مانند حمل و نصب ، لوله های سنگین، مشکلات زیادی به وجود می آورند. یکی از مهم ترین مزیت های لوله های جدید کاروگیت، سبک بودن این لوله ها است. اما به غیر از سبک بودن، لوله های کاروگیت دارای مزیت های دیگری نیز هستند. لوله کاروگیت در برابر تغییرات شرایط محیطی مقاوم می باشند. کاربرد انواع لوله کاروگیت، برای آب هوای مرطوب، بیشتر از سایر لوله ها است. رطوبت هوا اغلب تاثیرات منفی بر وسیله های فلزی می گذارد. لوله های فلزی قدیمی نیز در برابر رطوبت مصون نبودند. اما لوله های کاروگیت، در برابر رطوبت کاملا مقاوم هستند. علاوه بر هوای مرطوب،  لوله های کاروگیت برای آب و هوایی بسیار گرم نیز مناسب می باشند.

کاربرد لوله های کاروگیت برای سیلاب

لوله های کاروگیت، کارایی فراوان و قابل توجه ایی دارند. امروزه لوله های کاروگیت جایگزین بسیاری از لوله های قدیمی شدند. لوله ها بیشتر برای انتقال مایعاتی، مانند آب استفاده می شوند اما به غیر از آب، مواد دیگری را نیز می توان با لوله های کاروگیت منتقل کرد. به طور کلی متخصصین، لوله های کاروگیت را  به منظور مدیریت جریان مایعات استفاده می کنند. در اکثر بارندگی های زیاد، سیلاب بر سطح زمین جاری می شود. مدیریت جریان سیلاب و زهکشی آن بسیار اهمیت دارد. اگر زهکشی جریان های سطحی مانند سیلاب ها به درستی انجام نشود. مشکل های فراوانی پیش خواهد آمد. اصلی ترین کاربرد انواع لوله کاروگیت در مناطق پر باران، مدیریت سیلاب ها است. در راه سازی، بیشتر از لوله های پلی اتیلن کاروگیت به عنوان مجاری عبور آب استفاده  می شود. جمع آوری و هدایت آب سیلاب تنها وظیفه ی لوله کاروگیت نیست. از این لوله ها، برای انتقال سایر مایعات و همچنین بعضی از سیالات استفاده می شود.

 کاربرد های لوله کاروگیت برای انتقال فاضلاب

در گذشته از لوله  های پلی اتیلنی کاروگیت، در سیستم انتقال فاضلاب استفاده نمی شد. اما امروزه لوله های کاروگیت جایگزین شیوه های قدیمی انتقال فاضلاب شدند. لوله کاروگیت برای انتقال فاضلاب بسیار مناسب می باشد. به دلیل وجود اتصالات محکم، برای انتقال فاضلاب، لوله های کاروگیت بهترین گزینه هستند. تعویض لوله های فاضلاب به دلایل مختلف مشکل است. به همین دلیل باید از لوله هایی با طول عمر بالا، برای انتقال فاضلاب شهری استفاده کرد. لوله های پلی اتیلن به دلیل مقاومت در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی دارای طول عمر بالایی هستند.

سایر کاربرد های لوله کاروگیت

در بعضی از سیستم های تهویه از لوله کاروگیت استفاده می شود. برای استفاده از لوله های کاروگیت در سیستم تهویه، آن ها را سوراخ دار می کنند. هوا برای رسیدن به فیلتر های تهویه  توسط  لوله های کاروگیت هدایت می شود. لوله کاروگیت به عنوان لوله های خنک کننده نیز، مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های کاروگیت دارای سطح زیادی هستند. در انتقال حرارت و خنک سازی هوا، سطح عامل تاثیر گذاری است. لوله هایی با سطح بزرگ تر زمان کم تری برای خنک سازی احتیاج دارند. از لوله های کاروگیت برای سیستم های شناور نیز استفاده می شود. برای سیستم های شناور باید از لوله های بزرگ با وزن کم استفاده کرد. با این لوله ها، می توان اسکله شناور ساخت. سیستم های شناور را می توان در اندازه های مختلفی تولید کرد.

 انواع لوله کاروگیت

کاربرد انواع لوله کاروگیت متنوع و مهم است. لوله های کاروگیت یکی از مدرن ترین و جدید ترین مدل  لوله ها هستند. این لوله ها را می توان از جهات مختلف تقسیم بندی کرد. لوله های کاروگیت از نظر شکل دارای انواع متفاوتی هستند. همچنین لوله ها را بر اساس مکانی که از آن ها استفاده می شود؛ تقسیم بندی می کنند. به غیر از شکل، عوامل دیگری برای تقسیم بندی لوله های کاروگیت وجود دارند. یکی از انواع لوله کاروگیت، نوع c آن است. این مدل از لوله های کاروگیت هم در داخل و هم در خارج مدور هستند. این لوله برای انتقال مایعات مختلف استفاده می شود. افراد متخصص، با توجه به دانش و تجربه خود در مکان های لازم از لوله کاروگیت نوع c استفاده می کنند. لوله کاروگیت نوع s دارای تفاوت هایی با نوع سی می باشد. در این مدل، از نوع لوله های کاروگیت، سطح بیرونی مدور و سطح داخلی صاف است. این مدل از لوله ها نیز با  توجه به کاربرد خود در مکان های لازم استفاده می شوند.

انواع لوله کاروگیت از نظر اندازه

کاربرد انواع لوله کاروگیت از نظر اندازه هایی که دارند؛ با یکدیگر متفاوت است. لوله های کاروگیت دارای تنوع بسیار بالایی هستند. این لوله ها در مکان های بسیار مختلف استفاده می شود. لوله های کاروگیت را با اندازه های گوناگونی می سازند. کارشناسان لوله کاروگیت، مناسب را برای انجام کار خود انتخاب می کنند. هر کدام از لوله های کاروگیت دارای مشخصات ویژه ایی هستند. در ادامه درباره انواع لوله کاروگیت  توضیح می دهیم.

 لوله های کاروگیت 4 اینچی

یکی از انواع  مدل های لوله کاروگیت، اندازه 4 اینچی یا 110 میلیمتری آن ها است. در بررسی کاربرد انواع لوله کاروگیت این لوله ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند. لوله های کاروگیت 4 اینچی برای هدایت جریان های فاضلاب مناسب نیستند. در صورت عبور جریان فاضلاب از لوله های 4 اینچی احتمال گرفتن لوله ها وجود دارد.

لوله کاروگیت 5 اینچی

یکی دیگر از سایز های لوله ها، لوله کاروگیت 5 اینچی است. این لوله ها دارای اندازه حدودی 125 میلیمتری هستند. این سایز لوله ها برای جمع آوری فاضلاب خانه های کوچک مناسب هستند. اگر از لوله هایی با این اندازه برای خانه های بزرگ، استفاده شود، مشکل های فراوانی پیش خواهد آمد. در صورت جمع آوری فاضلاب کوچه های 10 یا 20 متری توسط لوله ایی با این سایز، گرفتگی لوله رخ می دهد. در بررسی کاربرد انواع لوله کاروگیت، برای لوله های کاروگیت 5 اینچی جمع آوری آب باران، را نیز می توان ذکر کرد. البته برای جمع آوری آب باران از لوله های کاروگیت برش خورده استفاده می شود.

 لوله کاروگیت 6 اینچی

لوله کاروگیت 6 اینچی یا همان 160 میلیمتری  برای جمع آوری فاضلاب خانه های بزرگ، مورد استفاده قرار می گیرد. در کوچه های 10 متری برای جمع آوری فاضلاب از این نوع لوله ها استفاده می شود. لوله هایی با قطر داخلی بزرگ تر برای جمع آوری آب و یا فاضلاب کوچه های 20 متری، مناسب هستند. اندازه لوله های کاروگیت، با مقدار فاضلاب ورودی به آن ها، باید هماهنگ باشد. در صورت مناسب نبودن اندازه فاضلاب ورودی و سایز لوله، مشکل های بسیار زیادی پیش خواهد آمد.

به این مقاله امتیاز دهید.