دراین مقاله درمورد دستورالعمل نصب و کارگذاری مخازن پلی اتیلن صحبت خواهیم کرد، با نشاگستر همراه باشید:

مخازن پلی اتیلنی دوجداره به سه صورت قابل نصب و بهره برداری می باشند.

 • نصب به صورت دفنی
 • نصب بر روی زمین

در هر دو حالت نصب اصول و استانداردهایی وجود دارد که در صورت عدم رعایت آنها مشکلاتی در زمان نصب و یا بهره برداری پیش آمده و نمی توان از مخزن بهره برداری کامل و صحیحی داشت. از این رو این شرکت در راستای سیاست مشتری مداری و حمایت فنی همه جانبه از مشتریان خود اقدام به تدوین این دستورالعمل نموده تا با رعایت آن در هنگام نصب، احتمال بروز حوادث و مشکلات تا حد امکان کاهش یابد. این دستورالعمل بر پایه نشریه 303 و طراحی و برآورد فنی مهندسان و متخصصین این شرکت بر پایه جدیدترین روش های ارائه شده در مقالات آمریکایی و اروپایی تهیه و تنظیم شده است. ولی مسلما این دستورالعمل جایگزین استانداردهای نصب مخازن نمی گردد. با توجه به تنوع تولید مخازن پلی اتیلنی شرکت های مختلف و تفاوت در ساختار ویژگی های آنها از این دستورالعمل فقط و فقط در مورد مخازن پلی اتیلنی دوجداره این شرکت استفاده گردد. در اینجا به موارد مهمی که باید در نصب مخازن رعایت گردد اشاره شده است.

2- نصب سپتیک تانک بصورت دفنی

با توجه به اینکه لوله های فاضلاب معمولاً در عمق زمین قرارداده می شوند و نیز ماهیت عملکرد سپتیک تانک که تصفیه و هضم فاضلاب ورودی می باشد که این امر منتج به تولید بوی نامناسب ناشی از فرآیند تصفیه است، لذا به ناچار اغلب سپتیک تانک ها بصورت مدفون در زمین باید نصب گردند. به منظور نصب مخازن به صورت دفنی لازم است که مراحل مشروحه ذیل به انجام رسد.

2-1-آماده سازی ترانشه محل نصب مخزن سپتیک تانک

از مهمترین دستورالعمل نصب و کارگذاری مخازن پلی اتیلن، مراحل دفن مخازن زیرزمینی آماده سازی ترانشه نصب قبل از قراردادن مخزن در آن است. برای آماده سازی ترانشه نصب رعایت موارد زیر ضروری است و عدم رعایت آنها باعث نشست زمین در زیرمخزن و آسیب دیدن مخزن خواهد شد.

 • ابعاد خاکبرداری محل نصب مخزن جهت سهولت در اجزا و عملیات متراکم سازی، باید حداقل از هر طرف معادل 0.2 قطر خارجی مقطع مخزن باشد.
 • عمق ترانشه مخزن تابع وضعیت زمین، عمق یخ زدگی در منطقه اجرای کار، نوع و قطر مخزن، بارهای وارده به مخزن و سرانجام ملاحظات فنی و هیدرولیکی برای نصب مخزن خواهد بود. در مناطقی که امکان یخ زدگی وجود نداشته باشد حداقل عمق پوشش روی مخزن به منظور جلوگیری از صدمه خوردن به مخزن در اثر بارهای وارده حاصل از وسایل نقلیه و بارهای ضربه ای 80 سانتیمتر است و در نقاطی از مسیر که به دلایل خاص پوشش روی مخزن کمتر از 80 سانتیمتر اختیار
  می شود باید تمهیدات خاص بر اساس مشخصات طرح اتخاذ شود. در مناطقی که امکان یخ زدگی وجود دارد حداقل پوشش روی مخزن یک متر خواهد بود، این رقم ممکن است بسته به موقعیت منطقه، نوع و قطر مخزن، اضافه شود.
 • بهتر است دیواره های ترانشه کمی شیب دار باشد که به هنگام کار کردن درون ترانشه خطری از بابت ریزش خاک به درون آن کارگران را تهدید نکند.
 • خاک های برداشت شده از ترانشه را در فاصله حداقل 5 متری از آن دپو کنید تا اضافه سربار ناشی از آن باعث ریزش ترانشه نگردد.
 • کف ترانشه را پس از خارج کردن سنگ و اشیای سخت با قطر بیش از 20 میلیمتر کاملاً تراز نمایید. دقت داشته باشید که شیب لازم جهت جریان فاضلاب از مخزن اول به مخزن دوم در زمان ساخت تأمین شده است.
 • چنانچه خاک محل دارای مقاومت کم یا دستی است، خاک را حداقل تا 95 % به روش آشتو اصلاحی متراکم نمایید.
 • کف ترانشه را با استفاده از بتن مگر با عیار حداقل 150 کیلوگرم بر مترمکعب تراز کرده و پوشش دهید.
 • متناسب با مقاومت خاک محل یک لایه بتن مسلح با عیار حداقل 350 کیلوگرم بر مترمکعب به ضخامت حداقل 10 سانتیمتر روی بتن مگر اجرا کنید. لازم است که این لایه توسط حداقل یک شبکه آرماتور آجدار مسلح گردد.
 • به مدت حداقل 48 ساعت نسبت به عمل آوری بتن فنداسیون اقدام کرده و در این مدت از انجام بارگذاری و نصب مخزن خودداری نمایید.

همچنین مشاهده کنید: پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و صنعتی


2-2-الزامات بسترسازی مخزن پلی اتیلن دفنی

در مخازن دفنی بسترسازی مناسب جهت انتقال بارهای وارده ناشی از ستون خاک بالاسر آن و نیز بارهای ترافیکی عبوری از سطح زمین، جهت به حداقل رساندن تغییر شکل ناشی از این بارها، بسیار حائز اهمیت می باشد. در این راستا با توجه به تعیین نوع بستر و دانه بندی و تراکم مناسب بستر اطراف مخزن رعایت موارد ذیل با توجه به نقشه های ارائه شده در ادامه ضروری می باشد.

 • بستر اجرا شده از مصالح زیر استفاده شود:

شن و ماسه درشت (Coarse sand or squeegee)

شن نخودی (Pea gravel)

خرده سنگها (Crushed and screened rock chips)

 • مصالح مجاز را بصورت دستی وارد ترانشه کنید.
 • از مصالح و خرده سنگ ها با لبه های تیز، آسفالت کنده شده از سطح زمین، نخاله های ساختمانی و از این قبیل مصالح نامرغوب به هیچ وجه جهت پر کردن اطراف مخزن نباید استفاده کرد.
 • مصالح را در لایه های 20 سانتی متری دور مخزن ریخته و هر لایه را تا 95 درصد تراکم استاندارد، متراکم نمایید. لازم به ذکر است که حتما زیر مخزن هم کامل پر شود و فضای خالی باقی نماند .
 • به هیچ وجه نباید مصالح با استفاده از وسایل مکانیکی از قبیل لودر، بیل مکانیکی و کمپرسی مستقیماً روی مخزن ریخته شود.
 • پر کردن و تراکم با مصالح گفته شده باید تا ارتفاع 40 سانتی متر بالای تاج مخزن ادامه داشته باشد.

2-3-جابه جایی صحیح مخزن

از دیگر دستورالعمل نصب و کارگذاری مخازن پلی اتیلن جابه جایی صحیح مخرن ها میباشد. مخازن تولیدی نشاگستر پردیس که تولید کننده انواع لوله پلی اتیلن دوجداره است، با رعایت اصول لازم در کارخانه بارگیری شده و تحویل مشتری می گردند. لذا لازم است هنگام تخلیه بار و همچنین انتقال مخزن به درون گود و جاسازی آن در گود نیز این موارد رعایت شده تا از بروز هرگونه آسیب به مخزن جلوگیری شود. مهمترین موارد عبارتند از:

 • هنگام بلند کردن مخزن از روی وسیله نقلیه ، حتما از جاقلابی های تعبیه شده روی مخزن استفاده گردد. این جاقلابی ها معمولا در بالاترین نقطه مخزن قرارداشته و فاصله آنها به گونه ایست که هنگام بلندشدن، مخزن بصورت افقی باقی خواهد ماند.
 • در صورت عدم امکان می توان دو سری تسمه محکم را از زیرمخزن عبور داده و به کمک آن مخزن را جابجا نمود. جنس این تسمه ها باید به گونه ای باشد که به بدنه مخزن آسیبی وارد نکند.
 • هنگام برداشتن مخزن از روی وسیله نقلیه و همچنین انتقال آن به درون گود تعادل مخزن بطور کامل حفظ گردیده و کج نشود.
 • با توجه به اینکه مخازن تولیدی این شرکت دارای پایه های تعادلی هستند بنابراین قراردادن مخزن روی فونداسیون حتما باید به آرامی صورت پذیرد تا این پایه ها و جوشکاری های آنها آسیب نبیند.

3-نصب به صورت سطحی (رو زمینی)

1- محل استقرار مخزن حتما همانند مراحل آماده سازی کف گود (نصب دفنی) مهیا گردد.

2- اگر لازم است که اطراف مخزن تا ارتفاع مشخصی با مصالحی مانند خاک یا شن پر شود ، باید از مواد گفته شده در قسمت نصب دفنی استفاده شود.

3- موارد مربوط به جابجایی نیز مثل موارد قبل رعایت گردد.

4- بر روی مخزن یک سایبان جهت جلوگیری از تابش شدید آفتاب و افزایش درجه حرارت مخزن نصب شود.

امیدواریم مقاله فوق که توسط تیم فنی نشاگستر پردیس آماده شده است مورد استقبال شما قرار گرفته باشد، شما میتوانید جهت دریافت مشاوره تخصصی درمورد لوله پلی اتیلنی کاروگیت دار و لوله کاروگیت اسپیرال با ما در ارتباط باشید.

به این مقاله امتیاز دهید.